INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  METALIST HARKOV - ŞAHTIOR DONEŢK 2-4

Crazy Luce » Şahtior a cîştigat derby-ul cu Metalist Harkov, revenind de la 0-2!

Articol de - Publicat luni, 31 martie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 30 martie 2014 22:12

Formidabilă răsturnare la Harkov. Echipa lui Lucescu a marcat 3 goluri în 9 minute în prima repriză. 2-3 la pauză, 2-4 la final

După 0-2 cu Dnepr, acasă, pe 22 martie, doar de o altă înfrîngere identică nu mai avea nevoie Mircea Lucescu.

Aseară, în minutul 30, era deja 2-0 pentru Metalist, cum nu se poate mai rău. Kucer îşi dăduse autogol (5), apoi Marlos marcase din penalty. Pe margine, Luce tremura la Harkov. Titlul nu mai era deloc sigur, Dnepr se lipea de Şahtior, tot 41 de puncte, şi avea un meci în plus de jucat.

Dintr-o dată, miraculos, "minerii" s-au trezit. Şi au întors scorul pînă la pauză. Trei goluri în 9 minute. Costa, rachetă în diagonală (36), Eduardo, cu capul, după centrarea aceluiaşi Costa (39) şi Srna, splendid şut la vinclu de la 25 de metri. A mai înscris Adriano (74). Tot din pasa lui Costa. 2-4! Şahtior, 44 de puncte.