INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  COREEA DE SUD

Dan Petrescu, prima victorie în campionat » Jeonbuk a urcat pe locul 4

Dan Petrescu.
Dan Petrescu. Foto: Instagram @jeonbuk1994

Articol de - Publicat sambata, 01 iulie 2023 15:33 / Actualizat sambata, 01 iulie 2023 16:26

Dan Petrescu (55 de ani), antrenorul celor de la Jeonbuk Hyundai Motors, a obținut prima victorie în campionat de la instalarea pe banca tehnică a sud-coreenilor, 2-0 în fața lui Jeju, într-o partidă din runda cu numărul 20 din K League 1.

Este al doilea succes consecutiv pe care „Bursucul” îl leagă pe banca grupării asiatice. În urmă cu 3 zile, Jeonbuk Hyundai Motors a câștigat categoric în fața lui Gwangju, 4-0, și s-a calificat în semifinalele Cupei Coreei de Sud.

Gwangju este echipa care îi stricase debutul lui Dan Petrescu pe banca lui Jeonbuk, învingându-l cu 2-0, pe data de 24 iunie, în campionat.

Nervi și scandal pe teren în FCSB - Anderlecht! Gestul lui Florinel Coman a provocat furia belgienilor
FCSB - ANDERLECHT

Dan Petrescu a obținut prima victorie în campionat pe banca lui Jeonbuk Hyundai Motors, 2-0 în fața lui Jeju

Jeonbuk Hyundai Motors a deschis scorul în minutul 10, când Lim Chai Min, unul dintre stoperii lui Jeju, și-a trimis mingea în proprie poartă.

Jeonbuk Hyundai Motors a stabilit scorul final în finalul partidei, mai exact în minutul 84, prin Moon Seon Min, jucător „aruncat” în luptă de Dan Petrescu în minutul 64, în locul lui Lee Dong Jun.

În urma acestei victorii, Jeonbuk Hyundai Motors a urcat pe poziția a patra în clasamentul primei ligi sud-coreene, cu 30 de puncte câștigate în 20 de meciuri disputate. Lider detașat este Ulsan Hyundai, cu 47 de puncte câștigate în 19 partide jucate.

Pentru Jeonbuk urmează partida cu FC Seul, ocupanta locului 3, de pe teren propriu. Meciul de campionat se va juca pe data de 8 iulie.

„Mergem în Franța după Loți!” » Ar fi fost mutarea deceniului în Liga 1! Boloni, în centrul unui plan grandios: „Proiect pe 3 ani”