INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STRANIERI

Denis Drăguș, gol după 813 zile » Echipa sa, umilită: vârful advers i-a dat 5 goluri

Denis Drăguș, Standard Liege, la balon // foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 08 august 2021 16:16 / Actualizat duminica, 08 august 2021 16:35

Denis Drăguș a reușit primul gol oficial în Belgia și întâiul după o pauză de 2 ani și aproape 3 luni în Standard - Antwerp 2-5. Toate golurile primite de echipa sa au fost semnate de elvețianul Michael Frey.

Una caldă și una rece pentru Denis Drăguș. A marcat primul său gol în Belgia, însă echipa sa, Standard Liege, a fost umilită „acasă” de Antwerp, 2-5. Oaspeții aveau 0 puncte după primele 2 etape și ocupau ultimul loc în clasament.

Denis Drăguș, gol în Standard Liege - Antwerp 2-5

Mai mult, toate golurile au fost înscrise de același jucător. Elvețianul Michael Frey, fost la Lille și Fenerbahce, abia cumpărat de la Waasland-Beveren.

Golul lui Drăguș a venit la doar un minut după ce a fost introdus (77), când scorul era deja catastrofal pentru ai săi, 1-5.

De când n-a mai dat Drăguș gol: 813 zile!

Ultima reușită semnată de Denis Drăguș a venit când juca în campionatul României pentru Viitorul Constanța, pe 18 mai 2019. Atunci, el a înscris contra Universității Craiova, în deplasare, al 7-lea gol al său în sezonul 2018-2019 al Ligii 1.

A fost cel mai bun sezon pentru Drăguș, care a mai reușit atunci și 4 goluri în cupele europene (3 în „dubla” pierdută contra lui Vitesse Arnhem, 1-3 și 2-2, și unul contra luxemburghezilor de la Racing).

În afară de cele 11 reușite din acel sezon, Drăguș n-a mai dat decât două goluri, unul în Liga 1 și unul în Cupa României.

E primul său gol după 16 meciuri jucate în afara țării (5 în prima ligă belgiană, 9 în Serie A și 2 în Cupa Belgiei).