INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA

Dorin Rotariu, decisiv pentru FC Bruges în campionatul Belgiei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 aprilie 2017 22:41

La abia al treilea meci din postura de titular la FC Bruges, fostul dinamovist Dorin Rotariu a avut o prestație excelentă în partida pe care echipa sa a câștigat-o în fața lui Oostende, scor 3-1, în play-off-ul din Belgia.

Mijlocașul  de 21 de ani a fost coautor la ambele reușite ale lui FC Bruges din prima repriză.

Mai întâi, Rotariu a creat faza de la primul gol al echipei sale. În minutul 27, șutul românului din interiorul careului a fost blocat de goalkeeper-ul lui Ostende, dar Vossen a fost atent și a împins mingea în plasă.

La doar trei minute distanță, Rotariu a fost lansat în adâncime, a avut o incursiune bună și i-a pasat decisiv lui Izquierdo, care a marcat cu un șut plasat din careu.

Rotariu a fost înlocuit în minutul 79 de Limbombe.

În final, FC Bruges s-a impus în fața lui Oostende, scor 3-1, și a acumulat 35 de puncte, situându-se pe locul trei în play-off, la șase lungimi de liderul Anderlecht, echipa la care evoluează Stanciu și Chipciu.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”