INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STRANIERI DE WEEK-END

Florescu şi Alania au retrogradat! Vezi statistica stranierilor care joacă în Rusia

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 noiembrie 2010 00:00

Stranierii din prima ligă a Rusiei au încheiat sezonul 2010 fără vreo performanţă notabilă. Ropotan (Dinamo) şi Ghionea (Rostov) au terminat în afara locurilor "europene", iar Florescu (Alania) a retrogradat. Performera campionatului a fost Zenit, campioana sezonului care tocmai s-a încheiat. Pe locul doi a terminat ŢSKA Moscova, iar medalia de bronz au primit-o cei de la Rubin Kazan.

Saturn - Alania 1-1

Alania se întoarce în eşalonul secund după un sezon petrecut în Premier League. Echipa care l-a transferat la începutul acestui an pe George Florescu nu a putut rezista în prima ligă din Rusia şi va face schimb de locuri cu formaţia antrenată de Dan Petrescu, Kuban. Cealaltă echipă cara a retrogradat este Sibir Novosibirsk.

Mihai Florescu a fost integralist pentru Alania şi a primit un cartonaş galben,în minutul 70.

Mijlocaşul de 26 de ani a înscris doar un gol în 20 meciuri, atît cît a marcat şi în propria poartă, în întîlnirea cu Spartak (5-2).

Dinamo Moscova - Spartak Moscova 1-1

Dacă Dinamo Moscova nu mai putea pleca de pe poziţia a şaptea, Spartak se lupta pentru a-şi menţine locul al patrulea, care ar fi trimis-o în play-offurile Europa League.

Adrian Ropotan şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică, după ce a fost eliminat cu 22 de minute înainte de finalul meciului, pentru un fault dur la McGeady. Echilibrul numeric s-a restabilit peste zece minute, cînd McGeady a văzut şi el culoarea roşie a cartonaşului.

Chiar dacă nu a marcat în 20 de partide jucate, Ropotan a avut o evoluţie bună, în media echipei sale.

Tom Tomsk - FK Rostov 3-1

Rostov a pierdut ultima partidă a sezonului şi a coborît pe poziţia a noua, adunînd un total de 34 de puncte în 30 de meciuri. Fundaşul român, Sorin Ghionea, a jucat în 18 partide, dintre care 17 le-a bifat ca integralist şi a primit doar două cartonaşe galbene.

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”