INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

FOTO Remiză pentru Gaziantep în Turcia » Niță, Sorescu, Maxim și Drăguș, titularizați de Șumudică

Marius Șumudică, remiză în Turcia, foto: twitter Gaziantep

Articol de - Publicat sambata, 03 februarie 2024 20:57 / Actualizat sambata, 03 februarie 2024 21:45

Gaziantep, echipa din Turcia antrenată de Marius Șumudică (52 de ani), a remizat cu Kayserispor, scor 1-1, în etapa 24 din campionat.

Florin Niță (36 de ani), Deian Sorescu (26 de ani), Alexandru Maxim (33 de ani) și Denis Drăguș (24 de ani) au jucat tot meciul pentru gazde. Maxim a văzut un cartonaș galben în minutul 68.

Victoria sezonului pentru CSM București, pe terenul liderului neînvins Gyor » Final de meci FABULOS pentru Davidsen
Liga Campionilor

Trupa lui Șumudică, în zona locurilor retrogradabile din campionatul Turciei

Kayserispor a deschis scorul în minutul 11, prin Eray Ozbek (21 de ani) în minutul 11 și a condus la pauză. Gaziantep nu a renunțat și a reușit să restabilească egalitatea în minutul 68, datorită unui autogol semnat de Gokhan Sazdagi (29 de ani).

În urma acestui rezultat, trupa lui Marius Șumudică rămâne pe locul 17, cu 24 de puncte după 24 de etape din campionatul Turciei. Locul 17 este primul care retrogradează în liga secundă din Turcia. Mai sunt 14 meciuri de disputat până la finalul sezonului.

De cealaltă parte, Kayserispor, una dintre adversarele lui Gaziantep din această zonă a clasamentului, se află pe 13, cu 28 de puncte. Pentru trupa lui Șumudică urmează duelul din optimile Cupei Turciei, cu Fenerbahce, pe teren propriu. Partida va avea loc pe 7 februarie, ora 19:45.

Deian Sorescu (mingea la picior), foto: twitter Gaziantep

Gaziantep îl dă în judecată pe fostul jucător care l-a insultat pe Marius Șumudică

Luni seară, într-un comentariu asupra partidei Galatasaray - Gaziantep, meciul disputat cu o etapă înainte, Șumudică a fost insultat de Batuhan Karadeniz, fost jucător turc la Sivas, Beșiktaș și Trabzon, actual analist la Sky Spor: „Șumudică e un clovn încet la minte, fără caracter, complet caraghios".

Clubul său a reacționat, anunțând că îl va da în judecată pe Karadeniz. Guney Dagdeviren, managerul lui Gaziantep, a răspuns și mai jignitor: „Maimuțele din media l-au atacat din nou pe antrenorul nostru. Nimeni n-ar trebui să-și frece mâinile, Gaziantep nu va retrograda niciodată!

Un tip instabil ca Batuhan Karadeniz nu-l poate critica pe tehnicianul lui Gaziantep. Intervenția necesară va fi făcută în această săptămână".