INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GAZIANTEP

Gaziantep are probleme fără Șumudică » Cum s-au mișcat Niță, Maxim și Drăguș cu Hatayspor

Denis Drăguș, în acțiune/ foto Twitter @Gaziantep FK

Articol de - Publicat miercuri, 10 ianuarie 2024 20:06 / Actualizat miercuri, 10 ianuarie 2024 21:44

Gazinatep a remizat în deplasare cu Hatayspor, scor 0-0, în etapa #16 din campionatul Turciei. Marius Șumudică, antrenorul oaspeților, nu a stat pe bancă.

Șumudică a ajuns la spital la începutul săptămânii, după ce s-a simțit rău. Antrenorul abia își revenise după ce se infectase din nou cu Covid. Fără el pe bancă, Gaziantep a remizat, cu 3 români în teren: Florin Niță, Alexandru Maxim și Denis Drăguș.

Radu Drăgușin și-a șters postarea după 15 minute » GSP a aflat ce s-a întâmplat
TRANSFER

Gaziantep, remiză albă cu Hatayspor, fără Șumudică pe bancă

Prima repriză a fost fadă, fără mari ocazii. În repriza a doua au venit fazele de poartă, iar Florin Niță a fost extrem de solicitat de șuturile adversarilor. A scos superb de sub bară în minutul 50 un șut din afara careului, la prima mare șansă a gazdelor.

Gaziantep reușise să marcheze ea, prin N’Koulou, care a fost însă surprins în ofsaid. Drăguș a fost și el aproape de gol, a ajuns cu o secundă mai târziu la o minge trimisă de Maxim în fața porții șui Hataysport.

Gazdele au răspuns pe final, Niță a rămas singur cu un adversar și a scos în ultimul moment în corner. Nu s-a marcat până la urmă, Gaziantep a ajuns la 21 de puncte și e pe locul 14. Echipa antrenată de Șumudică are 3 puncte peste Samsunspor, echipa de la 17, primul loc retrogradabil.

Șumudică a revenit în Turcia și a fost internat

Marius Șumudică a revenit în Turcia săptămâna trecută, dar tot n-a scăpat de problemele de sănătate. Antrenorul român, care și-a schimbat biletele de avion, pentru că a fost testat pozitiv la coronavirus și a fost depistat cu pneumonie, a stat vineri pe banca tehnică la jocul cu Pendik (2-2).

Se părea că a scăpat de necazuri, numai că duminică s-a simțit iar rău și a trebuit să se interneze luni în spital, intrând din nou pe mâna doctorilor. Gaziantep anunțase că Șumudică nu are o preoblemă gravă, ar putea să stea pe bancă duminică, la meciul cu Fenerbahce.