INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STUTTGART - HANNOVER 2-0

Marica a înscris golurile lui Stuttgart la 2-0 cu Hannover

Ciprian Marica, Marica, Stuttgart

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 martie 2010 00:00

Atacantul român nu mai marcase de două ori în acelaşi meci din iulie 2008, în finala Cupei Intertoto cu Ramenskoe

Ciprian Marica a ştiut să profite de şansa oferită de antrenorul Christian Gross. Doar rezervă în ultimele trei partide disputate de Stuttgart, în total adunînd nici măcar o repriză, atacantul român a fost titularizat ieri contra lui Hannover doar pentru a fi odihnit Cacau. Şi nu a iertat. El a semnat ambele goluri ale gazdelor în victoria cu 2-0.

Remarcat anterior doar printr-o incursiune nefinalizată de Kuzmanovici, ex-dinamovistul a înscris prima dată în minutul 36. Atunci, bielorusul Hleb a centrat din stînga, aproape de linia de fund. Aflat la prima bară, la 5 metri de poartă, Marica s-a descurcat între Haggui şi Durica şi a expediat mingea cu capul în plasă. Era întîia lui reuşită după 7 săptămîni! Pînă la pauză a ratat "dubla" de două ori: reluare pe lîngă poartă din poziţie bună (42) şi şut blocat (44).

Nu a mai irosit ocazia în minutul 54. Primind o pasă de la un adversar, Schulz, Ciprian a pătruns frontal şi a plasat din 14 metri balonul pe lîngă portarul Fromlowitz. "Doppietta", prima a sa în Bundesliga şi a doua în tricoul lui Stuttgart după cea din finala Cupei Intertoto, la 3-0 cu ruşii de la Saturn Ramenskoe pe 27 iulie 2008. Cu misiunea îndeplinită, Marica i-a cedat locul lui Cacau în minutul 76.

5 şuturi a trimis Marica la poarta lui Hannover, cîştigînd 8 dueluri din 10

5 goluri are Ciprian în actuala Bundesliga, plus o pasă decisivă

Bayern, piedică la Frankfurt
Lipsa de concentrare din final a costat-o scump pe Bayern la Frankfurt. Bavarezii au condus datorită lui Klose (7), dar forcingul gazdelor a fost irezistibil şi efectiv, prin două goluri marcate în minutele 87 şi 89. Eşecul de ieri (1-2), cu consecinţe la şefie, este primul suferit de bavarezi după o serie pozitivă de 20 de etape. Ei nu mai pierduseră în Bundesliga din 26 septembrie 2009, 0-1 la Hamburg.

MUTU CARITABIL
La zidărie :)

În aşteptarea sentinţei în "Cazul Sibutramina", Mutu a participat la o acţiune în scop caritabil. Atacantul român a vizitat un apartament pe care Fundaţia Tommasino Baicciotti îl renovează, ca să-l pună apoi gratuit la dispoziţia familiilor ce vin să-şi trateze copiii bolnavi la spitalul Meyer din Florenţa, şi a îmbrăcat haine de zidar (foto). Altfel, La Repubblica scrie că Mutu ar avea ofertă din Uzbekistan. Bunyodkor, formaţia lui Rivaldo antrenată de Felipe Scolari, ar plăti 10 milioane de euro dacă românul va primi după Paşte o suspendare mică.

DI MATTEO ÎL LAUDĂ
"Sînt mulţumit de Tamaş"

Antrenorul Roberto Di Matteo apreciază evoluţiile lui Tamaş la West Bromwich: "E un împrumut util în poziţia în care aveam nevoie şi sînt mulţumit de evoluţiile sale". Italianul a explicat de ce l-a luat pe român: "L-am remarcat la Euro 2008. Nu l-am urmărit special, dar mi-a rămas în minte. A fost foarte bun". Altfel, Tamaş a evoluat ieri tot meciul la WBA, care a învins (3-2) pe Preston şi e pe locul 2 în Championship (75 de puncte) după 38 de etape.

Remarcat anterior doar printr-o incursiune nefinalizată de Kuzmanovici, ex-dinamovistul a înscris prima dată în minutul 36. Atunci, bielorusul Hleb a centrat din stînga, aproape de linia de fund. Aflat la prima bară, la 5 metri de poartă, Marica s-a descurcat între Haggui şi Durica şi a expediat mingea cu capul în plasă. Era întîia lui reuşită după 7 săptămîni! Pînă la pauză a ratat " dubla" de două ori: reluare pe lîngă poartă din poziţie bună (42) şi şut blocat (44).