INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STUTTGART

Marica, cel mai slab în meciul din Cupa Germaniei, cu Chemnitzer

Articol de GSP - Publicat joi, 28 octombrie 2010 00:00

Atacantul român Ciprian Marica a fost considerat cel mai slab jucător al meciului Chemnitzer FC (liga a IV-a) - VfB Stuttgart, disputat, miercuri, în turul secund al Cupei Germaniei, în urma căruia oaspeţii au obţinut calificarea, scor 3-1 după prelungiri.

Publicaţia Kicker le-a acordat lui Marica şi coechipierului său din atac, Pavel Pogrebnyak, nota 6, cea mai mică posibilă. Internaţionalul român a jucat tot meciul, a irosit o ocazie uriaşă în minutul 66, a ratat un penalti (bară) în minutul 72 (la scorul de 0-0) şi a primit un cartonaş galben în minutul 80.

Gazdele din liga a IV-a au deschis scorul imediat după lovitura de pedeapsă irosită de Marica, prin Förster. În minutul 76, antrenorul lui Marica, Jens Keller, l-a introdus pe Harnik în locul lui Kuzmanovic, iar atacantul a trimis meciul în prelungiri, egalând în minutul '79, şi a adus calificarea şvabilor cu alte două goluri ('106 şi '118). Harnik a primit de la Kicker cea mai mare notă, 1.

VfB Sttutgart va juca în optimile de finală ale Cupei Germaniei, la 21 sau la 22 decembrie.