INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA » FIORENTINA - UDINESE 4-2

Mutu-dependenţă

Articol de - Publicat duminica, 23 noiembrie 2008 00:00

Revenit după accidentare, "tricolorul" a dat un gol şi două "decisive"

A reintrat Adi Mutu la Fiorentina, şi-a revenit şi echipa. După 0-1 la Cagliari, etapa trecută, aseară a învins pe Udinese: 4-2. Bilanţul "tricolorului": un gol şi două pase decisive.

De altfel, meciul poate fi descris foarte bine după motto-ul "Fiorentina merge doar cînd Mutu merge". Pînă spre finalul primei reprize, perioadă în care "tricolorul" nu s-a prea văzut, gazdele au dezamăgit. Iar Udinese a punctat prin Floro Flores (28). "Trezirea" formaţiei Viola s-a produs în momentul în care şi Mutu, refăcut de pe urma accidentării la adductori, a devenit periculos. :X Portarul Handanovici a reuşit să-l blocheze în ultimul moment, pentru ca apoi să-i respingă de lîngă bară un şut la firul ierbii.

Mutu-dependenţa Fiorentinei a fost şi mai pregnantă după reluare. Dacă n-a înscris din lovitură liberă, aşa cum îşi dorea, Adi a punctat din penalty, pentru 1-1 (53). Un minut mai tîrziu a trecut pe lîngă "dublă", "cap" peste "transversală", :O după care i-a servit pe Montolivo, pentru 2-1, şi pe Gilardino, pentru 4-1.