INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Olimpiu Moruțan, în mare formă! A înscris primul gol în tricoul noii echipe

Olimpiu Moruțan a înscris primul gol la noua echipă / Sursă foto: Facebook@ facebook.com/Ankaragucu

Articol de - Publicat luni, 18 septembrie 2023 20:38 / Actualizat luni, 18 septembrie 2023 22:00

Lui Olimpiu Moruțan pare să-i priască revenirea în Turcia. „Oli” a ajuns vara aceasta la Ankaragucu, iar luni seara a marcat primul gol la noua sa echipă. Titularizat în fața lui Sivasspor, extrema dreaptă de 24 de ani a înscris pentru 1-1, în partida câștigată de echipa sa cu 3-1.

La al treilea meci consecutiv pe care-l începe din postura de titular, Olimpiu Moruțan a ieșit în evidență pentru formația din Ankara. Internaționalul a restabilit egalitatea în minutul 31, fructificând pasa venită de la cehul Hanousek. Sivasspor deschisese scorul în minutul 18, prin Saiz.

Românul a înscris spectaculos: s-a „debarasat” de marcajul fundașului advers și a trimis cu capul, din 10 metri, fără șanse pentru goalkeeper-ul gazdelor.

Ankaragucu a plecat cu toate punctele de la Sivas, rezolvând partida în repriza secundă. Cu Moruțan pe teren până în al patrulea minut al prelungirilor, oaspeții au mai punctat de două ori și au obținut astfel prima victorie stagională.

Olimpiu Moruțan, impact semnificativ și la naționala Românei

Moruțan a avut prestații apreciate și la națională. Introdus în repriza secundă în ultimele patru meciuri, cu Kosovo (0-0), la Priștina, cu Elveția (2-2), cu Israel (1-1) și cu Kosovo (2-0), Moruțan a avut un impact semnificativ

Cu 3 pase decisive, „Oli” este cel mai bun servant din lotul României. Urmează Răzvan Marin (2) și Rațiu (1).

VIDEO Olimpiu Moruțan, după victoria României cu Kosovo: „O să jucăm tiki-taka, cum vă place vouă”

Adrian Mutu, desființat în Azerbaidjan: „A cheltuit bani mulți pe transferuri și situația e mizerabilă. Vom regreta demiterea lui Reghecampf”

Avertisment primit de Șumudică de la bașkanul lui Gaziantep: „Trebuie să se adapteze repede!”