INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

VIDEO Radu Drăgușin a intrat în istorie » Primul fotbalist român de la Dan Petrescu încoace care reușește asta

Radu Drăgușin, fundaș Genoa.
Radu Drăgușin, fundaș Genoa. Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 12 noiembrie 2023 08:25 / Actualizat duminica, 12 noiembrie 2023 09:11

Radu Drăgușin (21 de ani), fundașul central al celor de la Genoa, a devenit primul român care marchează în tricoul Grifonului în Serie A după o pauză de 30 de ani. Bucureșteanul a fost decisiv în victoria cu Verona de pe teren propriu, scor 1-0, în runda cu numărul 12 din Serie A.

Titular indiscutabil în tricoul celor de la Genoa în acest sezon, Radu Drăgușin a marcat, vineri seară, unicul gol al meciului cu Verona, din etapa a 12-a a primei ligi italiene.

Ce i-a strigat Hagi lui Feșnic, pe tunel, imediat după Farul - Hermannstadt
FARUL - HERMANNSTADT

Fostul fundaș de la Juventus, Sampdoria și Salernitana este primul român care marchează în Serie A în tricoul lui Genoa după o pauză de 30 de ani, scrie publicația Telenord

Radu Drăgușin, primul român care marchează în tricoul lui Genoa în Serie A după o pauză de 30 de ani

Ultimul fotbalist din România care marcase pe prima scenă a fotbalului din Italia în tricoul Grifonului a fost Dan Petrescu (55 de ani), în prezent antrenor în Coreea de Sud, la Jeonbuk Hyundai Motors.

„Bursucul” a fost jucătorul lui Genoa între iulie 1993 și august 1994, când pleca în Anglia, la Sheffield Wednesday

Fostul fundaș dreapta a înscris în victoria lui Genoa cu Parma, scor 2-1, pe 12 septembrie 1993, adică în urmă cu 30 de ani și două luni.

„De la golul lui Petrescu au fost în total 13 români la Genoa, însă niciunul nu marcase în Serie A. Mulți au punctat, însă în Serie B.

Printre ei se numără Drăgușin sau Pușcaș, sezonul trecut, în Serie B, dar și Paul Codrea, Adrian Mihalcea sau Claudiu Niculescu”, mai arată sursa citată anterior.

15 români au trecut pe la Genoa de-a lungul timpului. Primul a fost Victor Pepoli, în perioada interbelică. Unii dintre ei au mai trecut prin academia italienilor, fără să evolueze în tricoul primei echipe. Lista completă: