INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  OSMANLISPOR

Rusescu, gol pentru Osmanli, îl provoacă pe Stancu în duelul marcatorilor români din Turcia: ”Motane, e rândul tău!”

Articol de - Publicat duminica, 17 aprilie 2016 00:00

Raul Rusescu și Bogdan Stancu sunt "tricolorii" care în ultimul timp îi dau cele mai mari satisfacții selecționerului Anghel Iordănescu.

În acest sezon amândoi s-au lipit de gol și asistăm chiar la o confruntare de la distanță a marcatorilor români din Superlig.
Dacă etapa trecută a punctat Stancu, pentru Genclerbirligi, ieri a fost rândul lui "Ruse" să-l provoace pe colegul de la "națională".

Introdus la Osmanlispor în minutul 80 al deplasării cu Rizespor, fostul atacant al Stelei a înscris golul victoriei trei minute mai târziu: reluare de la 9 metri, central, în colțul din dreapta portarului.

Un gol de cupă continentală în condițiile în care Osmanli, locul 5, s-a apropiat la un punct de poziția a 4-a, care asigură prezența în Europa League. Dar și o provocare pentru Stancu, a cărui echipă joacă mâine cu Trabzon: "Motane, e rândul tău!".

"Ruse" a trecut în frunte

Raul Rusescu Nume Bogdan Stancu
19 Meciuri 24
9 Goluri 8
2 Assist-uri 3

13e locul pe care-l ocupă Rusescu în clasamentul golgeterilor din Superlig. Stancu e pe 16

Nici Keșeru nu se lasă

Claudiu Keșeru  a înscris și el ieri, pentru Ludogoreț, la 2-1 acasă cu Cerno More. El a închis tabela din penalty, ajungând astfel la 13 reușite în 25 de partide. E golgeterul la zi al liderului! Prepeliță l-a înlocuit în minutul 90, în timp ce Moți n-a fost nici pe bancă.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”