INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  "FINALA" ROMÂNIA - SERBIA, SÎMBĂTĂ, 28 MARTIE, ORA 20:45, ANTENA 1/ PIŢURCĂ MAI PRIMEŞTE ŞI VEŞTI BUNE

S-a trezit Adrian Mutu

Articol de - Publicat luni, 23 martie 2009 00:00

După o lună fără gol, Adrian Mutu a adus victoria lui Fiorentina (1-0) în derbyul toscan cu Siena lui Paul Codrea

În noianul de ghinioane, selecţionerul Victor Piţurcă a primit ieri şi o rază de soare din Italia. Adrian Mutu a ieşit din pasa proastă şi a semnat triumful :D Fiorentinei în derbyul cu Siena (1-0).

"Briliantul" a aşteptat o lună, şi 522 de minute de la partida cu Chievo, pînă să înscrie din nou. Gol dedicat cu gesturi largi tifosilor viola şi preşedintelui, care i-au criticat evoluţiile.

Două şuturi, un gol
Mutu s-a încălzit mai greu. Abia după jumătate de oră, a încercat poarta, însă a trimis departe de ţintă. Pînă la pauză, nu i-a ieşit nici o centrare sau vreo combinaţie cu Gilardino! A stat mereu la pîndă, aşteptînd o fisură în defensiva Sienei. Iar la prima ocazie, a deschis scorul (72). Centrarea lui Gobbi din stînga l-a găsit la limita ofsaidului, însă în joc, liber la 7 metri. Preluare cu dreptul şi şut cu stîngul. Era declicul mult aşteptat. Imediat, tot el a căutat "doppietta", dar marcase din ofsaid. Iar în final, l-a servit perfect pe Bonazzoli, care a ratat.

Codrea, fără erori

Piţurcă a răsuflat uşurat că Paul Codrea n-a păţit nimic. Integralist la Siena, mijlocaşul român şi-a făcut bine treaba la închidere. A reuşit 19 dintre cele 24 de pase date, n-a comis decît un fault, a cîştigat 4 dintre cele 9 dueluri cu adversarii, însă n-a mai încercat şi poarta.