INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PORTUGALIA

Săpunaru, eroare şi gol! » Romînul a fost înger şi demon pentru Porto

Săpunaru a început tare noul sezon din Liga Sagres

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 august 2011 00:00 / Actualizat sambata, 20 august 2011 22:36

Cristi Săpunaru a început tare Liga Sagres. Dacă în runda inaugurală a obţinut penaltyul de 1-0 la Guimaraes, în a doua etapă a şi marcat.

În meciul cu Gil Vicente (3-1), fundaşul român a semnat golul secund, în minutul 17, cînd a plasat excelent cu capul mingea trimisă din corner de Hulk. A fost prima sa reuşită în campionatul portughez, dar a doua în tricoul alb-albastru, pe care-l îmbracă din 2008, după cea din Cupa Ligii, 1-2 cu Nacional Madeira în ianuarie 2009.

În pofida performanţei, Săpunaru n-a primit decît nota 5 în presa lusitană. De vină a fost marea eroare la faza din care oaspeţii au deschis scorul. Era doar minutul 3. Neatent, Cristi a pierdut o minge pe la mijlocul terenului. Hugo Vieira a profitat şi a pătruns periculos, obligîndu-l pe Otamendi să comită penaltyul fructificat de Joao Vilela.

"O Jogo" n-a iertat: "Săpunaru a comis o greşeală infantilă care putea să coste mult".

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”