INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA

Stanciu, pasă de gol în derby-ul Belgiei, contra lui Standard Liege

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 octombrie 2016 18:14

Alex Chipciu și Nicolae Stanciu au fost titluari în victoria obținută de Andelecht în derby-ul Belgiei, scor 1-0, iar Stanciu a oferit o pasă de gol la unica reușită a meciului.

FINAL » Standard Liege - Anderlecht 0-1
Teodorczyk '79
liveTEXT

Stanciu i-a pasat decisiv lui Teodorczyk, cu aproximativ zece minute îanite de final, la golul care a adus victoria lui Anderlecht. Mijlocașul de 23 de ani a fost înlocuit cu Badji, în minutul 85.

Chipciu a ratat o ocazie importantă de a deschide scorul în prima repriză, când șutul său trimis din interiorul careului a fost respins cu dificultate de Gillet.

După nouă etape, Anderlecht este pe locul al doilea în Belgia, la două puncte în spatele liderului Waregem, în timp ce Standard Liege este pe poziția a cincea.

Echipele de start:

Standard Liege: Gillet - Fai, Scholz, Laifis, Andrade - Enoh, Trebel, Dossevi, Dompé - Raman, Belfodil
Rezerve: Hubert, Soares, Echiejile, Cissé, Edmilson, Mbenza, Sà

Anderlecht: Roef - Spajici, Kara, Nuytinck, Acheampong - Dendoncker, Tielemans - ChipciuStanciu, Hanni - Teodorczyk
Rezerve: Boeckx, Deschacht, Badji, Harbaoui, Bruno, Capel, Vancamp

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga