INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOŢIA

Stare de şoc » Goian şi Rangers s-au salvat în ultimul minut cu Peterhead: 2-2

Goian a avut mari emoții la contactul cu liga a 4-a scoțiană

Articol de - Publicat duminica, 12 august 2012 00:00 / Actualizat sambata, 11 august 2012 22:16

În prima etapă din liga a 4-a scoţiană, ”tricolorul” a greşit la reuşita de 1-1 a adversarilor. L-a ţinut în joc pe marcator şi apoi a asistat pasiv la înscrierea golului.

Aerul din liga a 4-a scoţiană, unde federaţia i-a retrogradat din cauza datoriilor, nu le prieşte deloc lui Dorin Goian şi colegilor de la Rangers. Deplasarea cu amatorii de la Peterhead (2-2), contînd pentru prima etapă a noului sezon, a fost la un pas să se încheie cu un dezastru.

Multipla campioană a Scoţiei s-a văzut egalată la unu şi apoi condusă pe tabelă, salvîndu-se de la eşec în minutul 90! Nici Goian n-a făcut o figură strălucită în centrul defensivei oaspeţilor, avînd pe conştiinţă prima reuşită a lui Peterhead (64).

La un balon aruncat spre careul lui Rangers, ex-stelistul a uitat să facă pasul la ofsaid, ţinîndu-l astfel în joc pe "vîrful" advers McAllister. Acesta a preluat, l-a driblat pe Carlos Bocanegra şi apoi a reluat în plasă sub privirile unui Goian rămas ca la teatru (64).