INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SPANIA

Torje, MVP la 2.000! » Meciul dintre Granada şi Rayo (2-0), motiv de mîndrie pentru români

Torje, din nou pe o pantă ascendentă la Granada // Foto: AFP/Mediafaxfoto

Articol de - Publicat duminica, 20 ianuarie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 19 ianuarie 2013 21:58

Aripa Granadei a fost "fenomenală" la partida cu numărul 2.000 disputată de un "tricolor" în Primera.

N-a jucat tot meciul Gabi Torje la Granada, dar, timp de 77 de minute, a terorizat apărarea lui Rayo Vallecano, impresionîndu-i pe ziariştii spanioli.

"Senzaţională evoluţia extremei din România", a comentat Marca în cronica live a partidei imediat după înlocuirea "tricolorului". Iar cu un sfert de oră înainte, cotidianul madrilen a remarcat: "Inepuizabil, fenomenal, Torje! S-a implicat în fiecare acţiune de atac a Granadei".

A fost al 20-lea joc al lui Gabi în Primera şi meciul cu numărul 2.000 al unui român în elita spaniolă. Craioveanu este primul, cu 221 de apariţii, după el venind Contra (186). Cîţi reprezentanţi am avut în campionatul iberic? 33!

3 goluri şi două pase decisive are Gabriel Torje în prima ligă spaniolă

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni