INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FIORENTINA - AS ROMA 1-2

VIDEO A închis ochii! Tătărușanu nu-și salvează echipa! Viola pierde primul loc în Serie A, 1-2 cu Roma

Gervinho trage, și Tătărușanu plonjează cu ochii închiși. 2-0 pentru Roma // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat luni, 26 octombrie 2015 00:00

Cu 8 goluri încasate în 9 etape, Fiorentina nu mai are nici cel mai performant portar, nici cea mai rezistentă apărare din Serie A. Szczesny a fost mai tare aseară decît Tătă, iar Roma e noul lider.

L-a lăudat L'Equipe, "gigantul român a fost urmărit de Marseille și curtat de Napoli înainte să devină portarul care a propulsat-o pe Fiorentina în vîrful Italiei", însă Tătărușanu nu-și salvează echipa cînd apărarea cedează.

Învins de Salah

Aseară, Viola a pierdut al 2-lea meci consecutiv în campionat (a 3-a înfrîngere, în total): după 1-2 la Napoli, 1-2 și în fața Romei. Întîiul eșec acasă, cedînd locul 1 chiar rivalei giallorossa.

Pînă ieri, "tricolorul" fusese depășit doar de 6 ori, era cel mai bun portar din Serie A. Dar Salah, fostul său coechipier, l-a învins repede acum, în minutul 6. Șut în diagonală, din interiorul careului, la colțul lung.

L-a așteptat, în loc să-l atace

Apoi, în plină dominare toscană, Roma i-a surprins pe violeți pe contraatac. Gervinho a sprintat singur de la mijlocul terenului. În loc să-l atace, goalkeeperul a rămas pe linia careului mic. Și a închis ochii la șutul ivorianului. 0-2 (34).

În repriza a doua, Tătărușanu mai putea primi un gol. Bernardeschi a respins însă de pe linie balonul lui Pjanici.

În final, Fiorentina a marcat și ea, cînd romanii erau în 10 după eliminarea lui Salah. Reușita lui Babacar n-o mai ajuta deloc.