INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

VIDEO Bilă neagră! » Marica n-a reuşit nici ieri să puncteze pentru un nou contract la Schalke

Marica (stînga) protejează mingea în faţa masivului Bamba Anderson (Frankfurt) // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 21 aprilie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 20 aprilie 2013 22:31

Cu doar o ocazie în cont şi vinovat la golul gazdelor, atacantul lui Schalke a fost înlocuit la pauza meciului cu Frankfurt (0-1).

Ciprian Marica complică negocierile cu Schalke pentru prelungirea contractului scadent în vară. Ieri, contra lui Eintracht Frankfurt (0-1), a bifat o nouă evoluţie modestă după cea de la 2-2 cu Leverkusen. Iar drept pedeapsă, antrenorul Jens Keller l-a înlocuit la pauză.

Pînă atunci, "tricolorul" se văzuse în doar două situaţii. În minutul 37, lansat în careu de Bastos, nu l-a putut învinge pe portarul Nikolov de la 8 metri. Iar la golul gazdelor (41), Russ a înscris cu capul chiar de lîngă el! Şi statistica i-a trădat ziua catastrofală: 17 contacte cu balonul, 4 pase bune, 4 greşite, 5 dueluri cîştigate, 14 pierdute!

6, adică "nu şi-a meritat banii", e calificativul primit de Marica în Bild. La nemţi, 1 e nota maximă, 6 minimă