INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

VIDEO Fostul "decar" e pe cai mari în Ucraina » Florescu a răpus-o pe Metalist

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 martie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 25 martie 2012 12:04

Unul din jucătorii obişnuiţi cu primul unsprezece al echipei naţionale în era Răzvan Lucescu, George Florescu, a marcat un gol împotriva sfertfinalistei Europa League, Metalist Harkiv

Echipa românului, Arsenal Kiev, a reuşit o victorie surprinzătoare, scor 4-2, care a îndepărtat-o pe Metalist de primele două locuri, ocupate de Şahtior şi Dinamo Kiev. Kovpak a făcut "dubla" pentru gazde, dar Blanco şi Cleiton Xavier au egalat situaţia pe tabelă.

Meciul a fost rezolvat de gruparea din capitala Ucrainei în ultimele zece minute. Mai întîi, în minutul 84, Kobakhidze şi-a readus formaţia în avantaj, pentru ca George Florescu să dea lovitura de graţie, peste doar cîteva zeci de secunde, liniştind finalul partidei.

Florescu se află la al doilea gol marcat în Ucraina, după o reuşită de zile mari în poarta celor de la Vorskla Poltava.

În aceeaşi partidă au mai evoluat doi români: Şoavă a fost titular, ieşind de pe teren în minutul 83, în timp ce Mazilu a intrat pe gazon în minutul 78.

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”