INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

VIDEO Marica poate! » Două goluri şi două pase decisive pentru Schalke în Cupa Germaniei

Marica (în alb) pătrunde vijelios printre adversari. Ieri, şi-a scris pe tricoul de dedesubt: "Te iubesc, tată!" // Foto: Reuters

Articol de - Publicat luni, 20 august 2012 00:00 / Actualizat luni, 20 august 2012 00:49

În deplasarea de la Saarbrucken, ”tricolorul” a profitat de absenţa golgeterului Huntelaar strălucind pe postul său favorit, ”vîrf”.

"Marea neînţelegere" Ciprian Marica îşi pune criticii în încurcătură. Cu două goluri şi două pase decisive la 5-0 cu Saarbrucken, în Cupa Germaniei, "tricolorul" le-a dat răspunsul potrivit celor care-l vedeau nu demult "vîndut sau expediat la amatorii lui Schalke". Inclusiv antrenorului Huub Stevens.

"Tricolorul" i-a demonstrat tehnicianului olandez, care l-a cam lăsat pe bancă în amicalele importante ale verii, că utilizat pe postul său favorit, "vîrf", e de aur. Reprezintă o alternativă viabilă la golgeterul Huntelaar (ieri suspendat), într-un sistem 4-2-3-1, dar la fel de bine şi un partener de nădejde, într-o aşezare 4-4-2.

MOMENTELE LUI CIPRIAN

Minutul 27: Aflat în careu, Marica preia un balon respins de apărătorii adverşi şi îl serveşte impecabil pe Draxler, care ridică scorul la 2-0

Minutul 57: "Tricolorul" îl lansează în adîncime pe acelaşi Draxler, iar acesta saltă balonul peste portarul lui Saarbrucken: 3-0

Minutul 65: Marica reia în plasă mingea respinsă de portarul advers la şutul lui Holtby: 4-0

Minutul 71: Edu centrează de pe flancul drept la colţul scurt, Marica îi ia faţa unui fundaş de la Saarbrucken şi deviază balonul în plasă: 5-0

"Îi dedic golurile tatălui meu. Astăzi e ziua lui de naştere" (Ciprian Marica)

28 ianuarie 2012 e data la care Marica a înscris ultima oară pentru Schalke într-un meci oficial: "dublă" la 4-1 cu FC Koln, în Bundesliga