INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STUTTGART

VIDEO Maxim, încă o pasă decisivă pentru Stuttgart: ”Torfabrik”

Articol de - Publicat luni, 15 aprilie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 14 aprilie 2013 22:32

La al treilea meci consecutiv ca titular, mijlocaşul poreclit de Bild ”Fabrica de goluri” a creat faza autogolului lui Dominguez, ratînd apoi ocazia de a face 3-0

Maxim s-a acomodat uimitor de bine şi de repede în Bundesliga. Nici nu-i de mirare că Labbadia nu-l mai scoate din echipă la Stuttgart, pentru că fostul mijlocaş al Pandurilor este decisiv. Ieri, la al treilea meci la rînd ca titular, Alexandru a deschis drumul spre o victorie a lui VfB, 2-0 cu Monchengladbach.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Căutat pe majoritatea baloanelor pe faza de construcţie, românul a dezechilibrat balanţa. A bătut bine o lovitură liberă de pe stînga, cu efect, Ter Stegen a respins greu şi Dominguez a deviat în propria poartă: 1-0. Foarte activ, "Fabrica de goluri", cum l-a numit Bild, îl servise ideal mai devreme pe Niedermaier, ce a ratat cu capul. Nici Ibisevici n-a reuşit să puncteze (55) din pasa românului. Maxim putea marca al doilea gol în acest campionat, dar reluarea sa deviată de Dominguez a fost neutralizată de Ter Stegen!

72 de baloane a jucat Maxim, greşind doar 5 pase din 42 în cele 90 de minute jucate ieri, al treilea la Stuttgart după Sakai şi Molinaro

4 şuturi a avut Maxim, inclusiv lovitura liberă de la primul gol. A cîştigat 8 dueluri din 19 şi a fost faultat o dată