INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

VIDEO MaxiStuttgart » Intrarea lui Alex Maxim a fost decisivă! Stuttgart a revenit de la 1-3 la 3-3 cu românul pe teren

Maxim a bifat a 5-a apariție la Stuttgart în acest campionat. În total a jucat 197 de minute

Articol de - Publicat duminica, 19 octombrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 18 octombrie 2014 23:43

Introdus în minutul 65, românul a strălucit ca servant şi, potrivit Kicker sportmagazin, a adus un plus de viteză jocului şvabilor.

"În următoarele săptămîni, Alexandru Maxim ar putea deveni foarte important pentru VfB. Exact ca sezonul trecut, cînd a contribuit la salvarea de la retrogradare", scriau joi jurnaliştii de la Bild. Şi-au avut dreptate. La două zile distanţă, contra lui Bayer Leverkusen (3-3), românul a schimbat complet faţa echipei la intrarea pe teren, în minutul 65.

Cînd a fost introdus el tabela arăta 1-3, după o primă repriză dezastruoasă pentru şvabi, conduşi la pauză cu 3-0! Nici 120 de secunde mai tîrziu, s-a făcut 2-3: lovitură liberă Maxim, portarul Leno respinge în faţă şi Klein reia de la 18 metri în plasă.

"Tricolorul" a rămas la regia fazelor fixe şi "a adus un plus de viteză jocului şvabilor", cum au remarcat Kicker sportmagazin şi sport 1. Rezultatul: Harnik, din centrarea lui Kostici, 3-3. Iar VfB putea chiar cîştiga, dacă Leno nu salva în două rînduri, la şuturile aceluiaşi Harnik.

86 la sută a fost procentul paselor reuşite date de român: 12 din 14

3,74 kilometri a alergat Maxim în cele 25 de minute cît a jucat

BAYERN - WERDER 6-0: Set şi meci
Campioana e de neoprit. Werder, ultima clasată, nu i-a rezistat decît 20 de minute. Lahm şi Goetze, cîte-o "dublă", Muller, din penalty, şi Xabi Alonso, din lovitură liberă, au stabilit un scor de tenis: 6-0! Oaspeţilor nu le-au lăsat nici măcar satisfacţia unui şut spre poarta lui Neuer.

KOLN - DORTMUND 2-1: Continuă criza
Degeaba au revenit vedetele Gundogan, după 14 luni, Mhitarian şi Reus printre titularii Borussiei Dortmund. Criza vicecampioanei s-a adîncit şi mai mult la Koln, în faţa unei echipe care ieri a sărbătorit prima victorie acasă: 2-1. Borussia a căzut astfel pe 14 în clasament, la două locuri de retrogradare.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”