INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  MANCHESTER CITY - ARSENAL 6-3

VIDEO O repriză şoc, alta show » Pantilimon oscilant în thrillerul Manchester City - Arsenal 6-3

Pantilimon n-are nici o șansă la
Pantilimon n-are nici o șansă la "capul" lui Mertesacker. Al treilea gol luat ieri de el Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 15 decembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 14 decembrie 2013 21:47

”Tricolorul” n-a făcut o figură bună la primul gol al "tunarilor", dar s-a revanşat în partea a doua, mai ales pe final

Manchester City a făcut show cu liderul Arsenal, scor 6-3, şi s-a apropiat la doar 3 puncte de primul loc. Dar pentru Costel Pantilimon n-a fost un meci tocmai reuşit.

Click aici pentru VIDEO!

Într-un moment în care fostul titular Joe Hart îşi revendică tot mai insistent postul după evoluţiile bune din Ligă, "tricolorul" a început destul de ezitant şi la pauză avea destule să-şi reproşeze:

Min. 15: A ieşit pe o centrare înaltă, a prins balonul şi apoi l-a scăpat înainte de a-l reţine la piept

Min. 30: La o lovitură liberă bătută de Walcott, Panti a respins cu pumnii tocmai la Ozil, numai că "tunarul" a pierdut controlul balonului

Min. 31: Românul rămîne statuie la şutul de la 17 metri al lui Walcott, uşor derutat şi de intenţia (nematerializată) a colegului Demichelis de a devia cu capul: 1-1

Pauza pare să-i fi prins bine lui Pantilimon, pentru că la reluare a fost altul. Fără vină la celelalte două goluri ale Arsenalului, el a ieşit în evidenţă prin cîteva intervenţii de excepţie:

Min. 68: Respinge spectaculos, peste transversală, la "bomba" lui Wilshere

Min. 88:
Se întinde şi parează la lovitura liberă executată de Walcott

Min. 89: Rezolvă cu pieptul la şutul din apropiere al aceluiaşi Walcott.

6 şuturi au expediat jucătorii lui Arsenal pe spaţiul porţii lui Pantilimon: trei le-a parat, trei au fost goluri

8 victorii din 8 posibile are City acasă în acest sezon de Premier League. Golaveraj: 35-5

"Tunarii", nedreptăţiţi
Chiar dacă eşecul suferit e categoric, Arsenal îl poate arăta cu degetul pe arbitrul Martin Atkinson. La scorul de 1-3 (59), "centralul" i-a refuzat un penalty la henţul în careu al lui Zabaleta. Iar în minutul 67, la 2-4, i-a anulat un gol valabil lui Giroud, pe motiv de ofsaid.

Scîntei nemţeşti la Arsenal
Buni prieteni de pe vremea cînd jucau împreună la Bremen, Per Mertesacker şi Mesut Ozil au fost la un pas să se ia la bătaie în finalul meciului cu Man. City (3-6). Căpitanul lui Arsenal s-a înfuriat pe Ozil că n-a salutat fanii care i-au susţinut şi i-a înfipt degetele-n faţă. Iar după ce "victima" i-a replicat cu o înjurătură, Mertesacker a ţipat la el. Managerul Arsene Wenger nu-şi face însă probleme: "Se vor împăca ei la vestiare".