INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ŞAHTIOR - SEVASTOPOL 4-0

VIDEO Sambadrom » Şahtior a făcut show cu Sevastopol

Primul gol în campionat pentru Taison în acest sezon // Reuters

Articol de - Publicat duminica, 24 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 24 noiembrie 2013 12:21

Prima repriză parcă a fost Carnavalul de la Rio. Replica lui Şahtior după ce presa din Kiev a scris că antrenorul ar putea fi dat afară dacă ratează "optimile" Ligii.

Brazilienii lui Lucescu, 8 pe teren, 6 în prima repriză, plus alţi doi după pauză, i-au ameţit pe jucătorii din Sevastopol. Fente în cascadă şi combinaţii de efect, stadionul lui Şahtior a luat forma unui sambadrom ieri.

Taison, după o acţiune individuală, a deschis scorul (8), pentru ca, într-un interval de 11 minute (23-34), portocaliii din Doneţk să ajungă la 4-0 înaintea pauzei. Au înscris Cigrinski, Luiz Adriano şi Srna, căpitanul transformînd măiastru o lovitură liberă de la marginea careului.

Aşa au reacţionat "minerii" după ce presa din Kiev a anunţat o posibilă demitere a lui Lucescu dacă Şahtior nu se califică în primăvara Ligii. Iar patronul Ahmetov a dezminţit: "Am încredere în Mircea. Lucrăm de 10 ani împreună, avem obiective importante. Nu mă gîndesc la schimbare".

Miercuri, meci important. Trebuie s-o bată pe Sociedad pentru a spera la "optimile" Champions.

44 de goluri a marcat Şahtior în 17 partide de campionat (2,6 medie pe meci)