SPORTURI  »  ALTELE  »  CUPA MONDIALĂ DE LA BUDAPESTA

Ana Maria Brînză a cîştigat concursul de la Budapesta

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 februarie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 02 februarie 2014 20:32

Ana Maria Brînză a cîştigat etapa de Cupă Mondială de la Budapesta. Românca, lider al clasamentului mondial, a învins-o în finală pe Irina Embrich din Estonia cu 15-7.

În primul tur al concursului ea trecut de Anja Schuenke cu 15-10, apoi de Hajnalka Toth cu 10-7, în optimi de finală a învins-o pe Emma Samuelsson cu 15-11. În "sferturi" a învins-o pe Marta Ferrari cu 15-11,iar în semifinale a trecut de Liubov Şutova cu 11-10.

Este a doua oară cînd Ana se impune la Budapesta, ea mai cîştigînd acest concurs în 2006.