SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATE MONDIALE

Aproape campion

Articol de - Publicat marti, 06 octombrie 2009 00:00

Sabrerul Rareş Dumitrescu, antrenat de Mihai Covaliu, a cucerit ieri medalia mondială de argint

Din cei patru sabreri români care s-au aflat ieri pe tabloul principal al concursului de sabie individual din cadrul Mondialelor din Antalya, doar unul a răzbit pînă pe podium. Acesta este Rareş Dumitrescu, care a fost la un pas de titlul de campion mondial, dar a pierdut în finală în faţa germanului Nicolas Limbach (11-15). Limbach, lider mondial, cel care în urmă cu un an, la Jocurile Olimpice de la Beijing, l-a învins pe Mihai Covaliu în semifinale (15-13) şi care apoi a cîştigat argintul.

Atunci, în China, Rareş Dumitrescu s-a aflat la prima sa experienţă olimpică şi a avut o evoluţie onorabilă ajungînd, în "sferturi". Dar acest rezultat nu l-a satisfăcut, la sfîrşitul anului 2009 luînd decizia să se retragă din cariera sportivă. A părăsit echipa proaspătului antrenor Mihai Covaliu şi a plecat la Braşov. "Vreau să stau acasă, să fiu mai aproape de familie", a explicat atunci scrimerul, mărturisind că, deşi are doar 25 de ani, doreşte să devină antrenor.

În primăvara acestui an, Rareş Dumitrescu s-a răzgîndit din nou şi a revenit la lotul naţional. Şi nu degeaba. A cîştigat trei trofee de Cupă Mondială, urcînd pe locul 4 în clasamentul mondial. La Campionatele Europene a dezamăgit însă, locul 17 la individual. Dar a recuperat acum, la Mondiale, unde a devenit vicecampionul lumii.

14.000 euro va primi Rareş Dumitrescu de la MTS în urma medaliei de argint cucerite la CM

Cova la prima medalie
Antrenorul Mihai Covaliu, care a preluat în toamna anului trecut lotul naţional masculin, a obţinut în Antalya, cu elevul său Rareş Dumitrescu, cea mai valoroasă medalie ca tehnician. În concursul de ieri, la sabie masculin, au mai fost pe tabloul principal încă trei români: Florin Zalomir (locul 6), Cosmin Hănceanu (eliminat în turul doi) şi Tiberiu Dolniceanu (eliminat în primul tur).

Brînză s-a oprit în "optimi"
Vicecampioana olimpică la spadă, Ana Maria Brînză, a fost eliminată în "optimi" din concursul individual din cadrul Mondialelor din Turcia, de canadianca Sherraine Schalm (9-10). Românca a trecut în primul tur de coreeanca Yun Hee Oh (15-10), apoi de rusoaica Olga Kohneva (15-10). Brînză a concurat cu dureri la mîna stîngă, cea cu care manevrează arma, fiindu-i diagnosticată tendinită la încheietură. Simona Alexandru a pierdut în turul doi, iar Anca Măroiu şi Iuliana Măceşeanu au ieşit din concurs după primul duel.