SPORTURI  »  ALTELE  »  UFC

Cel mai bun din istorie s-a întors » A revenit după 3 ani și a câștigat titlul la grea în UFC după 3 minute de luptă

Jon Jones/ foto: captură Twitter

Articol de - Publicat duminica, 05 martie 2023 09:05 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 10:33

Jon Jones (35 de ani) a câștigat titlul vacant la categoria grea în UFC, după ce l-a învins pe Cyril Gane (32 de ani).

Cel mai bun din istoria UFC s-a întors. După o pauză de 3 ani, Jon Jones a revenit în cușcă. A avut nevoie de 3 minute pentru a câștiga titlul la categoria grea. Pentru Jones, fost campion la semi-grea, a fost primul meci din carieră la categoria superioară.

Scandal-monstru în Liga 1: „Fanii îmi cer să mut echipa în campionatul Ungariei!” + comunicat dur al galeriei
SCANDAL

Jon Jones l-a învins pe Cyril Gane și e campion la categoria grea în UFC

De 3 ani nu mai luptase Jones în UFC. În această perioadă s-a antrenat intens, a luat în greutate și s-a luptat pentru titlul vacant la categoria grea. L-a avut în față pe francezul Cyril Gane, cel mai bine cotat greu al momentului în UFC.

Jones a profitat de slăbiciunea lui Gane la sol și l-a pus repede la pământ. Specializat în kickboxing, Cyril nu a rezistat prea mult. Astfel, din a doua încercare, după 3 minute de luptă, Jones l-a prins pe francez într-o strangulare și l-a făcut să cedeze.

Regele din UFC s-a întors și a pus mâna pe un nou titlu. „Jonny, felicitări, ești cel mai bun din toate timpurile”, i-a transmis Joe Rogan, comentator UFC, lui Jones la interviul de la finalul luptei.

„În primul rând îi mulțumesc lui Isus. Fără el, nu aș fi ajuns așa departe. Sunt atât de fericit. Am lucrat mult pentru a mă întoarce. Am am avut un obiectiv și am crezut în el. Vreau să mulțumesc familiei, logodnicei mele, care e cel mai mare susţinător al meu”, a transmis Jones în interviul de la finalul meciului.

Cel mai bun din toate timpurile e noul campion la categoria grea

- Descrierea UFC

Cine e Jon Jones, noul campion la grea din UFC

Jon Jones, ajuns la 35 de ani, e cel mai tânăr campion la orice categorie din istoria UFC. La 23 de ani, l-a învins pe Mauricio Rua și a câștigat titlul la semi-grea.

Au urmat ani plini de evenimente, atât fericite cât și nefericite. Și-a apărat titlul de 11 ori și l-a pierdut de 3 ori, de fiecare dată pentru că a fost suspendat. Prima suspendare a venit din cauza unui accident de mașină pe care l-a provocat, urmat de fuga de la fața locului.

A doua suspendare a venit după ce a fost testat pozitiv cu substanțe interzise. A treia, din același motiv.

Are 27 de victorii în carieră, o remiză și o înfrângere prin descalificare controversată, din cauza unor lovituri de cot împotriva lui Matt Hamill.