SPORTURI  »  ALTELE  »  TENIS DE MASĂ

România a învins Rusia categoric! » Echipa feminină de tenis de masă joacă finala CE, mîine

Bernadette Szocs a fost cea mai rapidă în meciul cu Ungaria, doar 16 minute de joc FOTO: Ștefan Constantin

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 06 octombrie 2013 17:57

UPDATE România s-a calificat în finala CE, după ce a învins Rusia cu 3-0. Elizabeta Samara a învins-o pe Ana Tihomirova, scor 3-1 (11-9, 8-11, 11-7, 11-7). Se joacă după sistemul cel mai bun din 5 întîlniri. Daniela Dodean a învins-o pe Elena Troşneva, 3-2, revenind după ce a fost condusă cu 2-0 (9-11, 3-11, 11-2, 11-5, 11-7). În ultimul meci, Bernadette Szocs a trecut de Polina Mihailova, scor 3-0, (11-9, 18-16, 12-10). Mîine, România joacă finala împotriva învingătoarei dintre Cehia şi Germania. Este al treilea CE consecutiv în care România luptă pentru aur! În 2010, 2011, am fost învinşi de Olanda.

*****
Daniela Dodean, Eliza Samara şi Bernadette Szocs au învins ieri Ungaria în ”sferturi” şi şi-au asigurat bronzul

Echipa România nu a mai coborît de pe podiumul Campionatelor Europene din 2010. Şi nu o face nici la această ediţie de la Schwechat din Austria. Pentru că Daniela Dodean, Elizabeta Samara şi Bernadette Szocs şi-au asigurat ieri medalia de bronz, după ce au trecut în sferturile de finală de Ungaria cu 3-0. Primul punct a fost adus de Daniela Dodean, care a revenit senzaţional de 0-2 la seturi pentru a o învinge pe Petra Lovas cu 3-2. Eliza Samara a expediat-o în 28 de minute pe Georgina Pota cu 3-1, iar Bernadette Szocs a învins-o categoric pe Szandra Pergel cu 3-0. Vineri, România trecuse de Ucraina cu 3-2.

Azi, fetele au ocazia să se califice pentru a treia oară consecutiv în finala Campionatului European. Au făcut acest lucru în 2010 şi 2011, dar de fiecare dată au fost învinse de Olanda. În 2012, nu s-a disputat proba pe echipe la CE. Dodean, Samara şi Szocs vor putea schimba strălucirea medaliei dacă trec, azi, de Rusia, o întîlnire care se joacă de la ora 15:00. În cealaltă semifinală se înfruntă Cehia cu Germania.

România-Ungaria 3-0

Daniela Dodean-Petra Lovas 3-2 (11-13, 9-11, 11-6, 11-6, 11-7)
Elizabeta Samara-Georgina Pota 3-1 (11-8, 7-11, 11-7, 11-7)
Bernadette Szocs-Szandra Pergel 3-0 (11-9, 11-6, 11-9)

ALTE ŞTIRI

Suspendată 6 luni
Atletism. Americanca Jillian Camarena-Williams, medaliată cu bronz la aruncarea greutăţii, la Campionatele Mondiale din 2011, a fost suspendată şase luni pentru dopaj. Atleta în vîrstă de 31 de ani a fost depistată pozitiv, la 1 iulie, cu clomiphene, o "substanţă specifică". "În iunie, deoarece eram accidentată şi nu puteam să particip la competiţii, eu şi soţul meu am decis să facem un copil şi am început să iau un medicament pentru îmbunătăţirea fertilităţii, sub supravegherea medicului. De cînd am fost anunţată că am fost depistată pozitiv, am cooperat cu USADA şi IAAF şi am obţinut o autorizaţie de folosire terapeutică a acestui produs", a spus sportiva.

Încă o înfrîngere
Volei. Echipa masculină a României a pierdut ieri al treilea meci din turul al doilea al preliminariilor Campionatului Mondial din 2014."Tricolorii" au fost învinşi de Belarus cu 2-3 (25-23, 21-25, 16-25, 25-21, 13-15). La Almere, în Olanda, băieţii au pierdut miercuri în faţa Suediei, vineri în faţa Ucrainei, iar joi au obţinut o victorie în faţa Israelului. Azi, România întîlneşte Olanda, doar primele trei clasate merg mai departe.

Înapoi pe locul 1
Tenis. Rafael Nadal va deveni, de luni, noul lider al clasamentului mondial. Spaniolul, care se afla pe poziţia a doua, s-a calificat ieri în finala turneului de la Beijing, după ce adversarul său din semifinale, Tomas Berdych a abandonat din cauza unor dureri la spate la scorul de 4-2 pentru Nadal. În ultimul act de la Beijing, Rafa îl va întîlni azi pe Novak Djokovici, cel de la care va prelua locul întîi mondial. Sîrbul avea de apărat trofeul din China, în timp ce lui Nadal, care nu avea nimic de apărat, îi sînt de ajuns punctele pentru finalist pentru a redeveni cel mai bun jucător din lume.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”