SPORTURI  »  ATLETISM  »  CE ATLETISM

Ancuţa Bobocel, locul 9 în finala de la 3000 m obstacole

ancuta bobocel

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 iulie 2010 00:00

Ancuţa Bobcel s-a clasat pe locul 9 în finala probei de 3000 m obstacole de la Campionatele Europene de atletism care se desfăşoară la Barcelona (Spania).

Calificată în ultimul act al probei cu al zecelea timp, 9:48.01, românca şi-a îmbunătăţit performanţa şi a parcurs cei 3000 m în 9:41.20 de minute. Proba a fost cîştigată de rusoaica yuliya Zarudneva care a stabilit un nou record al competiţiei, 9:17.57.  Atleta din Rusia a învins-o pe pe veterana din Spania, Marta Dominguez. Chiar dacă a fost susţinută de un întreg stadion, campioana mondială din 2009 a ratat pentru 17 sutimi titlul european. Medalia de bronz i-a revenit rusoaicei Lyubov Kharlamova, cu timpul de 9:29.82.

În seriile de la 1500 m, Liliana Bărbulescu a concurat în manşa secundă, însă nu terminat cursa, abandonînd înaintea ultimului tur.