SPORTURI  »  ATLETISM  »  CAMPIONATE EUROPENE

Încă un bronz

Articol de - Publicat duminica, 08 martie 2009 00:00

Ioan Vieru a reuşit ieri să aducă României a doua medalie europeană

Vineri seara, Anca Heltne s-a clasat pe locul 3 la aruncarea greutăţii. Sîmbătă seara, Ioan Vieru repetă performanţa, de această dată în finala de la 400 metri. Obiectivul federal: o medalie. Rezultat după două zile: două bronzuri. Campionatele Europene de sală, de la Torino, priesc atleţilor români.:)

Ca şi Heltne, Vieru şi-a serbat ziua de naştere în ianuarie şi a schimbat şi prefixul: 30 de ani. În comparaţie cu Heltne, care nu a mai urcat pînă acum pe nici un podium internaţional, Vieru mai are în palmares o medalie de bronz. Tot la 400 metri şi tot la Europene de sală, dar la ediţia din 2002. Atletul român a reuşit cel mai bun timp al său din acest sezon: 46,54. A fost întrecut însă de suedezul Johan Wissman (45,89) şi de italianul Claudio Licciardello (46,32).

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping