SPORTURI  »  ATLETISM  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DE ATLETISM

Lidia Şimon a încheiat maratonul pe 12, după ce 25 de kilometri se aflase în plutonul din frunte » Apăsată de căldură

Articol de - Publicat duminica, 01 august 2010 00:00

Europenele de la Barcelona au adus României şi un loc 5, prin Adelina Gavrilă la triplusalt.

Încă o zi şi campionatele continentale găzduite de stadionul Olimpic din Barcelona se încheie. Pînă atunci însă, ieri s-a disputat cea mai lungă probă feminină, maratonul, alergat începînd cu ora locală 10:00. La start s-au aflat şi două românce, una dintre ele fiind campioana mondială din 2001, de la Edmonton, Lidia Şimon (36 de ani). Ea a pornit în ton cu celelalte alergătoare de frunte şi s-a menţinut între primele preţ de 25 de kilometri.

Între timp, căldura se înteţise, temperatura din aer urcînd la peste 30 de grade Celsius. Atletele s-au ajutat de sticle cu apă şi pungi cu gheaţă. Unele au rezistat mai bine efortului teribil, altele mai puţin. Lidia a rămas în urmă faţă de grupul din faţă, pierzînd încet-încet teren. Pînă la urmă, a încheiat pe locul 12, în 2h 36:52. Tempoul cursei a fost însă unul lent, învingătoarea, lituanianca Zivile Balciunaite, avînd un timp de 2h 31:14.
Lidia Şimon a participat pentru a doua oară în carieră la maratonul de la Campionatele Europene, precedenta prezenţă fiind în 1994, cînd a ocupat locul al 10-lea.

Tot ieri, în finala de la triplusalt, Adelina Gavrilă (31 de ani) n-a mai repetat rezultatul bun din calificări, unde sărise 14,48 metri. Cu 14,33 m reuşiţi din a doua încercare, românca s-a plasat, pînă la urmă, pe poziţia a 5-a, cea mai bună însă pentru ea într-o finală europeană. La CE din 2006, de la Göteborg, ea terminase concursul pe 7.

Disc    finală    Sergiu Ursu

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”