SPORTURI  »  ATLETISM  »  CAMPIONATELE EUROPENE DE SALĂ DE LA PARIS

Marian Oprea a cîştigat singura medalie a României: bronz la triplusalt!

Marian Oprea

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 martie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 06 martie 2011 18:56

Românul Marian Oprea s-a clasat pe locul trei în finala probei de triplusalt de la Campionatele Europene de sală, de la Paris!

UPDATE 18:40 Marian Oprea a cîştigat medalia de bronz la CE în sală de la Paris. El a renunţat la cea de-a cincea săritură.

UPDATE 18:24
Marian Oprea se menţine pe locul trei la proba de triplusalt într-o finală extraordinară, în care Teddy Tamgho a sărit, de două ori, 17.92 metri.

UPDATE 17:57 Cea de-a patra încercare a lui Marian Oprea a fost depăşită! Românul se menţine pe locul trei!

UPDATE 17:45 Reprezentantul gazdelor, Teddy Tamgho, a stabilit un nou record mondial! Francezul a sărit 17.92 m şi şi-a îmbunătăţit fostul record cu un cm. Marian Oprea se află în poziţia de medalie, pe locul trei!

UPDATE 17:43 La cea de-a doua încercare, Marian Oprea a sărit 17.43 m. Românul a căzut pe locul secund, după ce italianul a reuşit o încercare de 17.70 m, corectînd recordul stabilit de Marian la prima încercare.

UPDATE 17:31 Marian Oprea a sărit pentru prima dată în concurs şi a reuşit o săritură de 17.62 m, stabilind un nou record al concursului! Teddy Tamgho, francezul care deţine recordul mondial (17.91 m),  se află pe locul secund, după prima încercare, cu 17.46 m.

Atletul a obţinut calificarea în actul final din prima încercare, cu 17.00 metri. Rivalul său, francezul Teddy Tamgho a avut o săritură cu şase centimetri mai bună, calificîndu-se şi el direct în finală.

Oprea, 28 de ani, este primul atlet român medaliat la Jocurile Olimpice (Atena, 2004) şi al treilea sportiv în topul săritorilor de triplusalt aflaţi în activitate.