SPORTURI  »  ATLETISM  »  ATLETISM - CAMPIONATE MONDIALE

Surpriza Bianca » A terminat pe 6 la aruncarea ciocanului

Bianca Perie

Articol de - Publicat luni, 05 septembrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 04 septembrie 2011 22:06

La doar 21 de ani, Bianca Perie a reuşit ieri un concurs excelent la Mondiale. A terminat pe 6, dar timpul e de partea ei

A fost cea mai mică dintre cele 12 finaliste de la aruncarea ciocanului. La Daegu, Bianca Perie ştia că-i va fi greu să intre în lupta pentru medalii. Avea însă obiectivul ei, acela de a accede pentru prima dată în primele opt la un Campionat Mondial. Din a doua aruncare a trimis ciocanul la 70,40 metri. Visul i se împlinise.

A urmat un concurs degajat, în care românca a dat totul. Toate cele şase încercări ale ei au fost reuşite. Mai mult, patru dintre ele au măsurat peste 70 de metri! Ultima, 72,04 metri, a propulsat-o pe locul 6, cel mai bun rezultat al ei într-un concurs de seniori. Un rezultat care-i dă speranţe Biancăi pentru Jocurile Olimpice de la Londra 2012. Aurul a fost cîştigat de Tatiana Lisenko (Rusia) cu 77, 13 metri.
Pe 13 la maraton

Marius Ionescu (26 de ani) a terminat pe locul 13 proba de maraton de la Mondiale. Românul a parcurs cei 42,195 kilometri în 2 ore 15 minute şi 32 de secunde, cel mai bun rezultat din carieră.

Incident major la Hamburg! A încercat să atace fanii cu un topor și a fost împușcat de Poliție, înainte de Polonia - Olanda. Atenție, imagini șocante!