SPORTURI  »  BASCHET  »  EUROCUP

VIDEO Continuă parcursul miraculos al lui U-BT Cluj-Napoca » Campioana României a urcat pe loc de „sferturi” în Eurocup

U-BT Cluj-Napoca și Trento se înfruntă astăzi, de la ora 19:00, în runda cu numărul 16 a grupei B din Eurocup la baschet masculin. Partida va fi liveSCORE pe GSP.ro și televizată pe Prima Sport 1.

Articol de - Publicat marti, 23 ianuarie 2024 21:09 / Actualizat marti, 23 ianuarie 2024 21:09

U-BT Cluj-Napoca a învins-o pe Trento, scor 88-83, în runda cu numărul 16 a grupei B din Eurocup la baschet masculin. Campioana României a urcat provizoriu pe locul secund, unul care duce direct în sferturile de finală.

U-BT Cluj-Napoca are un sezon istoric în Eurocup. Este cea mai solidă reprezentare a României într-o competiție europeană după mulți, mulți ani.

Emoție pură! 23.000 de fani s-au strâns la un meci banal de campionat și au oferit un ultim omagiu în memoria marelui Dejan Milojevic
OMAGIU

U-BT Cluj-Napoca, încă o victorie cu Trento

Astăzi, în Polivalenta din Cluj venea o formație rănită. Trento, reprezentanta Italiei, pierduse fără drept de apel turul cu U-BT, scor 60-98. A primit o lecție și pe tărâm românesc.

Clujenii au început cu mult elan ofensiv, împinși de cei peste 7.000 de spectatori. Primul sfert a fost perfect. Au intrat 4 aruncări de 3 puncte, iar avansul era deja important, scor 28-18.

Italienii au condus o singură dată, în debutul sfertului cu numărul 3. U-BT n-a acuzat șocul, a mărit ritmul și a lovit din toate pozițiile.

Cu 13 secunde rămase, Trento s-a apropiat la 3 puncte și avea atacul. Bryce Jones a reușit o intercepție fenomenală și a securizat victoria. Cei mai buni marcatori ai lui U-BT Cluj au fost Guzman și Stipanovic, ambii cu câte 16 puncte. Au mai contribuit la victorie: Mokoka (14), B. Jones (12), N. Patrick (11), J. Eddie (9), Mejeris (6), Cățe (4).

Campioana României a câștigat al 12-lea meci din 16 jucate și urcă pentru moment pe poziția secundă. Calificarea în optimile de finală este obținută și matematic, dar Mihai Silvășan vrea mai mult.

Primele două clasate merg direct în „sferturi”. U-BT duce o luptă în 3 cu JL Bourg și Gran Canaria.

Săptămâna viitoare, 31 ianuarie, de la ora 22:00, urmează derby-ul din sala deținătoarei trofeului, Gran Canaria.

U-BT Cluj-Napoca atacă primele două locuri în Eurocup

U-BT Cluj-Napoca le are adversare în grupa B din Eurocup pe Gran Canaria (Spania), JL Bourg (Franța), Buducnost (Muntenegru), Ulm (Germania), Turk Telekom (Turcia), Aris Salonic (Grecia), Lietkabelis (Lituania), Trento (Italia) și Slask Wroclaw (Polonia).

Primele două clasate din grupă avansează în sferturile de finală. Următoarele 4 merg în „optimi”.

Cel mai carismatic antrenor al Europei, demis după doar 3 luni » Rămâne cu un obiectiv măreț în 2024