SPORTURI  »  BASCHET  »  CSU ATLASSIB - CSU PLOIEŞTI 83-72

Naşii campioanei

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 noiembrie 2008 00:00

După victoria din returul sezonului trecut, sibienii au învins pentru a doua oară consecutiv CSU Ploieşti, scor 83-72

Lui CSU Atlassib îi priesc partidele cu CSU Ploieşti, campioana României. Extrem de meticulos, Peter Schomers a dispus o apărare om la om din startul partidei. Sibienii au izbutit să le dejoace planurile campionilor, care au avut mari probleme cu "turnurile" din apărare, Grifith acumulînd două personale, iar Căruţaşu trei greşeli (min.6).

Primul sfert a fost cîştigat de gazde, 16-12, iar ofensiva sibiană a continuat şi-n sfertul secund. Avînd în Kabengele un excelent marcator, sibienii au condus la pauză cu 38-28, iar sala arhiplină a sperat într-un succes istoric. Campioana a revenit în luptă în sfertul trei, dar Schomers a mutat din mers şi sibienii au izbutit totuşi să intre în sfertul decisiv cu fragilul avans de un punct, 50-49. Debutul ultimelor zece minute le-a aparţinut oaspeţilor, care s-au detaşat la 60-54, dar replica sibiană a venit rapid. Constant dar sigur, sibienii s-au distanţat şi în cele din urmă s-au impus cu 83-72, producînd a doua înfrîngere a campionilor din acest sezon. De la Sibiu, cel mai bun marcator a fost Calotă cu 19 puncte, iar la oaspeţi s-a remarcat Burlacu (14 puncte).

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping