SPORTURI  »  BASCHET  »  ROMÂNIA - SUEDIA 70-54

România a debutat cu o victorie » "Come on, guys!"

Vlad Moldoveanu, Moldoveanu, România

Articol de - Publicat joi, 12 august 2010 00:00

"Tricolorii" antrenaţi de Carl John Neumann au învins ieri echipa Suediei, dominîndu-şi adversara întreaga partidă

Debutul oficial al americanului Carl John Neumann pe banca tehnică a echipei naţionale masculine a României a însemnat şi prima victorie din campania EuroBasket 2010 - Divizia B. Ieri, în sala "Horia Demian" din Cluj-Napoca, "tricolorii" s-au impus în faţa selecţionatei Suediei, cu scorul de 70-54, în preliminariile Campionatului European.

Începutul de meci a aparţinut românilor, care au reuşit să se menţină la conducere în permanenţă în primul sfert (19-14), Vlad Moldoveanu evidenţiindu-se cu 4 puncte, 4 recuperări şi 3 pase decisive. Următoarele 10 minute i-au aparţinut lui Titus Nicoară, care a punctat de trei ori consecutiv (35-27).

A doua jumătate a partidei a debutat cu o serie de greşeli făcute de baschetbaliştii români, atît în apărare, cît şi în atac, greşeli ce au adus egalitatea pe tabela de marcaj după doar 3 minute de joc: 37-37. După un time-aut cerut de Neumann, în care nu de puţine ori şi-a încurajat elevii cu un "Come on, guys!", tricolorii şi-au revenit şi au încheiat cu un avans de 13 puncte: 55-42. Sfertul decisiv a adus şi mai multă siguranţă în tabăra americanului, scorul final fiind 70-54.

Următorul meci al României este programat pe 14 august, în deplasare, cu Albania. În preliminariile Campionatului European din 2011 (Divizia B), "naţionala" evoluează în grupă alături de Suedia, Albania, Azerbaidjan şi Belarus.

România    70
Nicoară 16 p, Moldoveanu 16 p, Silvăşan 11 p, Chetreanu 7 p, Drăguşin 7 p, Căpuşan 4 p, Jucan 4 p, Dumitrescu 3  p, Mandache 2 p;
Suedia    54
Jerebko 19 p, Kjellborn 12 p, Lindqvist 9 p, Ringstrom 4 p, Levin 4 p, Massamba 4 p, Mbemba 2 p;

Ilie Dumitrescu, savuros după meciul Generației de Aur: „Petrescu s-a chinuit și el puțin”
Nationala
10 lucruri care nu s-au văzut la TV la meciul Generației de Aur » Detaliile surprinse de reporterii GSP
Nationala
Nicușor Dan, anunț despre noul stadion al lui Dinamo: „O minciună grosolană”

Licitație la dineu pentru echipamentele Generației de Aur » Cât a plătit Șucu pentru tricoul lui Mourinho + Hagi a stabilit recordul serii

Cine transmite la TV meciul de adio al Generației de Aur » Ploaie de staruri mondiale pe Arena Națională