SPORTURI  »  BASCHET  »  SEZON NBA 09-10

Spurs se impune uşor în partida cu Wizards. VEZI TOATE REZULTATELE ZILEI DIN NBA

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 noiembrie 2009 00:00

Washington Wizards - San Antonio Spurs 84-106

Spurs s-a impus pentru a şaptea oară consecutiv în faţa celor din Washington, cîştigînd pe teren propriu cu 106-84.

Încă din startul meciului, cele 2 echipe au practicat un joc dur. Mike Miller (Wizards) a părăsit terenul accidentat şi nu a mai revenit pînă la finalul timpului regulamentar. Spurs s-a impus în primul sfert de oră, 27-21 în urma numeroaselor ratări ale gazdelor şi datorită jocului bun sub propriul panou, realizat de Tim Duncan.

În sfertul al doilea, Washington a trebuit să aştepte aproape 2 minute pînă să înscrie un coş. Cel mai scund om de pe teren, Earl Boykins (1,65 m) a avut destule probleme să puncteze cu jucători ca Ratliff sau Duncan în faţa sa, care au recuperat împreună de 20 de ori.

Chiar dacă procentajul aruncărilor reuşite a scăzut şi de partea gazdelor, San Antonio a intrat la pauză cu un avantaj de 12 puncte, 52-40, cu Tony Parker  fiind cel mai bun marcator (13 puncte). Francezul a revenit pe teren după 4 meciuri în care problemele la gleznă l-au ţinut pe bancă. De partea cealaltă, Arenas a reuşit 33% din aruncări, cu 4 coşuri din 12 tentative.

18 – a fost numărul maxim de puncte marcate (Gilbert Arenas, Wizards)

Întîlnirea a decurs cum nu se putea mai prost pentru Washington, care a atins 2 borne negative: cea mai drastică înfrîngere a sezonului şi 7 partide fără victorie în faţa echipei lui Tim Duncan. Pînă la fluierul de final, Wizards nu au mai putut să îi egaleze pe cei din San Antonio şi gazdele au cîştigat clar, la o diferenţă de 22 de puncte, 84-106.

"Chiar dacă nu am avut cel mai bun început de sezon, simţim că e mai bine pe zi ce trece şi avem încredere în noi. Peste 2 zile avem meci cu Milwaukee şi trebuie să confirmăm şi atunci", a declarat Tim Duncan (Spurs).

Spurs a adunat cea de-a cincea victorie, în timp ce Wizards nu se poate mîndri decît cu 3 succese.

San Antonio nu pleacă de pe propria arenă şi aşteaptă vizita celor de la Bucks, marţi dimineaţă, de la ora 3.30, iar Washington se va întoarce acasă pentru disputa cu Philadelphia, miercuri, de la ora 2.00.

Celelalte rezultate ale zilei:

New York Knicks - New Jersey NETS 98-91

NETS, fără nici o victorie în acest sezon îşi continuă parcursul slab şi ajunge la 13 înfrîngeri consecutive.

Philadelphia 76ers - Cleveland Cavaliers 91-97

LeBron James a marcat cele mai multe puncte ale zilei, 32 şi a adus victoria echipei sale

Milwaukee Bucks - Memphis Grizzlies 103-98
Atlanta Hawks - New Orleans Hornets 88-96

După 7 victorii consecutive, liderul Conferinţei de Est, Atlanta, a suferit prima înfrîngere din ultimele 8 meciuri

Sacramento Kings - Houston Rockets 106-113
Chicago Bulls - Denver Nuggets 93-112
Detroit Pistons - Utah Jazz 97-100
Minnesota Timberwolves - Portland Trail Blazers 78-106

Minnesota ocupă ultima poziţie a Conferinţei de Vest şi are un record de 12 înfrîngeri consecutive, singura lor victorie înregistrîndu-se în prima partidă a sezonului

18 – a fost numărul maxim de puncte marcate ( Gilbert Arenas, Wizards)