SPORTURI  »  BOX  »  CAMPIONATUL MONDIAL

S-a calificat în finală! Steluţa Duţă şi-a asigurat medalia de argint la Mondialele de box!

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 septembrie 2010 00:00

Steluţa Duţă s-a calificat în finala categoriei 48 kg din cadrul Campionatelor Mondiale de box feminin care se desfăşoară la Barbados.

În meciul din semifinale, românca a învins-o pe Nazgul Boranbayeva, din Kazahstan. Sportiva din Buzău s-a impus la puncte, 10-5, şi astfel şi-a asigurat medalia de argint.

Duţă o va întîlni în finala de sîmbătă noapte pe Mary Kom (India), care a cîştigat semifinala cu filipineza Alice Aparri, la puncte, cu 8-1.

Stela Duţă are deja în palmares două medalii de argint la campionatele mondiale şi titlul de campioană europeană.

Celelalte două românce, care erau cotate cu şanse la podiumul mondial, au fost eliminate în sferturile de finală. Luminiţa Turcin, la categoria 81 kg, a fost învinsă de chinezoaica Yanrui Wang (4-15), în timp ce Adriana Hosu, la categoria +81 kg, a pierdut în faţa sportivei Kavita (India), cu 9-6

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”