SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANŢEI 2013

Alberto Contador nu predă armele: "A început Turul Franţei 2014"

Alberto Contador, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 22 iulie 2013 00:00 / Actualizat luni, 22 iulie 2013 13:06

Alberto Contador nu a reuşit să urce pe podiumul ediţiei centenare de Turul Franţei, dar se consolează cu faptul că Saxo Bank a cîştigat clasamentul pe echipe. În acelaşi timp, spaniolul în vîrstă de 30 de ani speră să găsească mijloacele prin care să încheie dominaţia lui Chris Froome.

Alberto Contador a terminat la 6 minute şi 27 de secunde distanţă de tricoul galben şi a fost dat jos de pe podium de Nairo Quintana şi Joaquim Rodriguez, cei care l-au învins în ultima etapă montană a Turului. Considerat al doilea favorit înainte de startul competiţiei, Contador nu a arătat deloc a rutierul cu cinci Mari Tururi în palmares, spaniolul suferind groaznic de fiecare dată cînd cursa intra în linie dreaptă. Mai mult, spaniolul nu a reuşit nici un atac consistent în munţi, acolo unde toată Peninsula Iberică a sperat să-l vadă tăind din ecartul faţă de britanic.

"Turul Franţei s-a terminat, Turnul Eiffel a rămas departe, dar deja mă gîndesc la anul viitor". Asta a scris astăzi Contador pe twitter. "Anul acesta a existat un rutier care a fost mai bun ca toţi ceilalţi. Nu a fost posibil pentru mine să fac nimic, iar să apăr locul 2 e mai greu decît să apăr locul 1". Contador a anunţat că nu va participa în Turul Spaniei, acolo unde este campion en-titre, dar managerul general de la Saxo Bank, danezul Bjarne Riis, a părut să-l contrazică: "Rămîne de văzut, nu e o decizie pe care putem să o luăm la cald".

„Am fost amenințată cu bătaia, ABUZATĂ și DOPATĂ fără să știu!” » O medaliată la Mondiale face acuzații ȘOCANTE pentru GSP: „Am fost idioată, sunt cel mai curat sportiv din România”
Altele
Gică Hagi, mutări neașteptate la Farul! » Au retrogradat din Superliga, dar „Regele” vrea să-i aducă la echipă
„Îmi vine să urlu” » Antrenorul român care s-a enervat pe Gigi Becali: „E o insultă, plătește o fată care să-i danseze”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!