SPORTURI  »  FORMULA 1  »  FORMULA 1

FOTO Max Verstappen a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei » Cum arată clasamentele piloților și constructorilor

Articol de - Publicat duminica, 07 aprilie 2024 09:27 / Actualizat duminica, 07 aprilie 2024 10:40

Max Verstappen (Red Bull) a câștigat, duminică, cursa din Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei. Campionul mondial en-titre a fost urmat de coechipierul său Sergio Perez (locul 2, Red Bull) și de rivalul Carlos Sainz (locul 3, Ferrari).

Verstappen și-a impus supremația la Suzuka, după ce a plecat din pole-position, și a ajuns la a 3-a victorie a sezonului din 4 posibile.

Marele Premiu al Japoniei / Foto: Getty Images
+3 FOTO

Max Verstappen, la a 57-a victorie din carieră

Anghel Iordănescu, „săgeți” după Rapid - CFR Cluj 1-4: „CFR Cluj a jucat în seara asta fără antrenor, iar Rapidulețul l-a avut pe Bergodi” + „FCSB câștigă campionatul cu Gigi Becali antrenor”
RAPID

Max Verstappen a ajuns astfel la a 57-a victorie din carieră, după ce a terminat cursa cu aproape 13 secunde mai rapid decât Sergio Perez.

LIVE » Cursa din Marele Premiu de Formula 1™ al Japoniei

Turul 53 din 53: Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu al Japoniei. Podiumul a fost complet de Sergio Perez (locul 2, Red Bull) și de Carlos Sainz (locul 3, Ferrari).

Turul 48 din 53: Max Verstappen continuă să fie liderul cursei. Sergio Perez, colegul său de la Red Bull, se află pe locul 2, în timp ce podiumul este completat de Carlos Sainz (Ferrari).

Turul 21 din 53: Max Verstappen, campionul mondial en-titre, a reușit să îl depășească pe Charles Leclerc. Verstappen a preluat conducerea în cursă. De asemenea, Carlos Sainz a trecut şi el de George Russell şi a avansat pe locul cinci.

Update: După 20 de minute de întrerupere, cursa a fost reluată.

În virajul 3, Alex Albon şi Daniel Ricciardo au făcut accident, Cei doi piloți s-au izbit puternic de parapete, iar cursa a fost întreruptă. Din fericire, cei doi piloți se află în afara oricărui pericol.

A început cursa!

Cursa din Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei a început duminică, de la ora 07:45, și a fost transmisă liveTEXT de către GSP.ro și la TV de către Antena 3 CNN.

Campionul mondial Max Verstappen a plecat din pole – position, fiind urmat de către coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez. Oscar Piastri, de la McLaren, este pilotul care a plecat din poziția a 3-a.

Cum arată grila de start în Marele Premiu al Japoniei

Max Verstappen a pornit din pole-position, după ce a realizat cel mai bun timp (1:28:197) din calificări. El a fost urmat de Sergio Perez (locul 2) și de Lando Norris (locul 3).

Carlos Sainz (Ferrari), Fernando Alonso (Aston Martin), Oscar Piastri (McLaren), Lewis Hamilton (Mercedes), Charles Leclerc (Ferrari), George Russell (Mercedes) şi Yuki Tsunoda (RB) sunt ceilalți piloți care au completat primele 10 poziții înainte de startul cursei.

Grila de start în Marele Premiu al Japoniei

Max Verstappen, fericit la finalul calificărilor

Max Verstappen a fost încântat de felul în care s-a purtat mașina sa la finalul calificărilor.

„A fost destul de strâns la final. Această pistă este agresivă pentru pneuri. Chiar dacă vrei să împingi totul la limită, nu tot timpul reuşeşti să faci asta. Dar, până la urmă, cel mai important lucru este obţinerea a încă unui pole position.

Normal că ne dorim ca fiecare tur să fie perfect, dar pe o asemenea pistă nu e cazul de fiecare dată. Una peste alta, a fost o zi bună, în urma căreia am obţinut o poziţie bună pentru mâine. Să nu uităm că, ceea ce se va întâmpla mâine (n.r. – duminică), va conta cu adevărat”, a declarat Verstappen, la finalul calificărilor.

Clasamentul individual din Formula 1 înainte de Marele Premiu al Japoniei
Clasamentul pe echipe din Formula 1 înainte de Marele Premiu al Japoniei

VIDEO FORMULA 1 Verstappen, nou record după cursa de la Abu Dahbi

Șase rapidiști de nota DOI și un jucător de 9 după 1-4 cu CFR Cluj: „Semnal pentru Edi Iordănescu”
RAPID - CFR CLUJ 1-4

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”