SPORTURI  »  FORMULA 1  »  FORMULA 1

Max Verstappen a încheiat sezonul cu o victorie în Marele Premiu de la Abu Dhabi » Luptă pasionantă între Mercedes și Ferrari pentru locul al doilea

Max Verstappen sărbătorind FOTO Imago Images +9   FOTO
Max Verstappen sărbătorind FOTO Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 26 noiembrie 2023 18:31 / Actualizat duminica, 26 noiembrie 2023 19:00

Max Verstappen a obținut a 19-a victorie a anului, el impunându-se la Abu Dhabi. Hamilton și Russell au dus Mercedes pe locul al doilea în clasamentul constructorilor, cu trei puncte mai mult decât cei de la Ferrari.

Max Verstappen a încheiat cel mai dominant sezon al său cu o victorie. Olandezul a bifat la Abu Dhabi al nouăsprezecelea succes din 22 de curse câte a avut acest sezon.

Cu titlul acontat de săptămâni bune, Max nu a avut milă nici acum de adversari. El a avut probleme doar în primul tur, atunci când a fost provocat de Charles Lecler, în rest a condus nestingherit cursa.

FOTO Imago Images
+5 FOTO

„A fost un sezon incredibil, am devenit un pic emoțional pe final, a fost ultima dată în monopostul care mi-a oferit atâtea. Sunt mândru că am reușit să câștig ultima cursă. A fost un an incredibil, va fi greu să-l repet. Lucrăm din greu să avem din nou o mașină competitivă, celelalte echipe vor vrea să ne învingă, dar suntem gata de această provocare".

3 titluriare în palmares Max Verstappen cucerite în 2021, 2022, 2023

Trei puncte între Mercedes și Ferrari

Pe locul al doilea s-a clasat Charles Leclerc și pe trei George Russell. Singura necunoscută la vârf era înainte de cursa din Arabia Saudită cine va ocupa locul al doilea în clasamentul constructurilor pe care l-a ocupat Mercesdes, cu 409 puncte, pentru că ambii piloți au intrat în puncte. "Înseamnă mult pentru noi că am terminat pe poziția a doua după un sezon dificil", a spus Russell. Ferrari a acumulat 406.

Fred Vasseur, directorul celor de la Ferrari, a spus că nu e prea dezamăgit de locul trei ocupat în clasamentul constructorilor. „Charles ar fi putut să fie mai agresiv în a-l opri pe Russell. Pentru echipă a fost important să încheiem sezonul într-o notă pozitivă, pare că am făcut un pas în plus pentru sezonul viitor", a subliniat el.

Charles Leclerc s-a lăsat depășit de Sergio Perez pentru că dacă mexicanul al fi terminat pe doi și Russell pe patru, atunci locul al doilea ar fi fost al celor de la Ferrari. Însă Perez avea o penalizare de cinci secunde după un incident pe pistă și astfel a fost retrogradat pe patru. „E păcat că am încheiat sezonul pe trei, era tot ce conta pentru mine în acest final de săptămână, dar vreau să-i mulțumesc echipei pentru tot efortul depus".

Alonso, mulțumit

Fernando Alonso a încheiat cursa pe locul al șaptelea, dar în clasamentul piloților a fost pe patru, după Verstappen, Perez și Hamilton. „Alături de sezonul din 2012, acesta este cel mai bun al meu. Mai bun decât cele din 2005 și 2006", a spus spaniolul în vârstă de 42 de ani. Sezonul următor debutează pe 2 martie, în Bahrain.

Se pregătește marea trădare în Formula 1? Lewis Hamilton dezvăluie: „M-a contactat pentru a ne întâlni”
FORMULA 1
Dat afară din Formula 1, Schumacher jr. a semnat în competiția în care concurează și un român