SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CM, FINALA FEMININĂ, AZI, 18:00, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Rusia, campioană mondială la gimnastică! România a încheiat pe locul patru!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 octombrie 2010 00:00

Rusia este noua campioană mondială la gimnastică. România a încheiat concursul pe locul patru.

Calificate cu al patrulea punctaj, româncele au rămas pe aceeaşi poziţie şi în finala pe echipe, cu un punctaj de 173.096. Medalia de argint le-a revenit reprezentantelor din SUA, în timp ce pe ultimul loc al podiumului a urcat China.

Cea mai mare notă a României a obţinut-o Ana Porgras, la bîrnă, 15.066. Evoluţia fetelor a fost una sigură, deşi au avut anumite greşeli de ţinută. Calificată atît în finala de la sol, cît şi în cea de la sărituri, Diana Chelaru a avut două programe bune, în care a reuşit să-şi stăpînească emoţiile şi să le ducă cu bine la final. De altfel, Diana a primit cea mai mare notă dintre cele trei românce, 14.733.

Deşi au avut mai multe ratări, rusoaicele au arătat o revenire de formă formidabilă, lucru care s-a evidenţiat şi în notele pe care le-au primit pe parcursul evoluţiilor la finalul cărora au urcat pe prima treaptă a podiumului.

Chiar dacă nu au urcat pe podium, gimnastele din România trebuie felicitate pentru evoluţiile din finală, ţinînd cont de faptul că obiectivele impuse de Octavian Belu şi Mariana Bitang era obţinerea de siguranţă în exerciţii şi de a căpăta experienţă pentru competiţiile majore din anii următori.

CLASAMENT GENERAL

Rusia 175.397
SUA 175.196
China 174.781

România 173.096

Finala începe de la ora 18:00, pe digisport plus şi liveTEXT pe gsp.ro!

SUA a preluat conducerea, după evoluţiile de la sărituri şi au un total de 175.169

China se află pe locul doi, cu un total de 174.781

România şi-a încheiat evoluţia în finala pe echipe cu un punctaj de 173.096.

Diana Chelaru a reuşit un concurs foarte bun. Românca a avut o evoluţie frumoasă la sărituri şi a primit 14.700, în timp ce Raluca Haidu a fost notată cu 14.866. Sandra Izbaşa a fost punctată tot cu 14.700

Pe primul loc este China, cu 131.548, urmată de Rusia, cu 131.398 şi SUA, cu 129.530.

După trei rotaţii, România se află tot pe locul patru, cu 128.830 puncte. Româncele urmează să evolueze la sărituri.

Sandra Izbaşa, campioana olimpică la sol, a fost notată doar cu 14.200, după ce a fost depunctată cu 0.300, din cauza unei ieşiri din sol

Diana Chelaru, cea de-a două românca care a evoluat la sol, calificată şi în finala pe aparate, a primit 14.733

Începe România! Ana Porgras a fost prima gimnastă care a evoluat la sol. Sigură pe sine, Ana s-a descurcat bine şi a primit 14.133

La bîrnă, concurează Rusia. Reprezentantele Rusiei s-au descurcat foarte bine, primind două note peste 15.000, prin Aliya Mustafina, cu 15.133 şi prin Anna Dementyeva, cu 15.033. Se pare că nota Annei Dementyeva a fost modificată la 14.400. Rusia se află pe prima poziţie, după trei rotaţii, în clasamentul provizoriu, cu 131.398.

SUA şi-a început evoluţia la sol. Prima gimnastă care a intrat în concurs a fost Mattie Larson care a fost notată cu 12.533. Rebecca Bross a reuşit o evoluţie mai sigură la finalul căreia a primit 14.633. Cea de-a treia americancă, Alexandra Raisman, a fost notată cu 14.500. SUA are un total de 129.530, după trei rotaţii.

După două rotaţii, România ocupă tot locul patru, cu un total de 85.764! Gimnastele din România urmează să evolueze la sol

SUA şi-a încheiat evoluţia la bîrnă. După cele trei exerciţii, americancele au urcat pe poziţia secundă în clasamentul provizoriu, cu 87.864.

Cea de-a treia rusoaica, Tatiana Nabieva a ratat evoluţia, după ce a căzut de pe aparat. Rusoaica a fost notată cu 12.933. Deşi au avut o ratare, Rusia ne-a depăşit şi se află pe locul trei, cu 87.665 puncte.

Deşi Anna Dementyeva a făcut mai multe greşeli la exerciţiul de la paralele, primind 13.366, Aliya Mustafina, rusoaica calificată de pe prima poziţie în finala de la individual compus, a prezentat un exerciţiu dificil, fără greşeli, pentru care a obţinut 15.600

În clasamentul provizoriu, România se află pe locul doi, cu 85.764, aflîndu-se în spatele Chinei care a acumulat 88.982.

Cea de-a treia românca care va concura la bîrnă este Gabriela Drăgoi. Şi cea de-a treia notă obţinută pentru România, la bîrnă, trece de 14.000. Gabi, medaliată cu bronz la Europenele din 2009, a obţinut 14.133

Urmează Ana Porgras, românca calificată cu cea mai mare notă în finala de la bîrnă. Cum era de aşteptat, Ana a reuşit o evoluţie foarte bună, chiar dacă a avut o mică ezitare la saltul lateral, la finalul căreia a primit 15.066

În cea de-a doua rotaţie, România va evolua la bîrnă. Sandra Izbaşa este prima gimnastă care evoluează la bîrnă. Ea a primit 14.333 pentru un exerciţiu prezentat fără greşeli majore la execuţie.

După prima rotaţie, România se află pe locul patru, cu un punctaj de 42.232. Rusia se află pe primul loc, cu 45.766, urmată de China, cu 44.666 şi SUA, cu 44.065.

Gabriela Drăgoi a fost ultima românca care a şi-a prezentat exerciţiul la paralele pentru care a primit 14.066

Ana Porgras este cea de-a doua gimnastă care concurează pentru România. Românca a evoluat la paralele, prezentînd un exerciţiu curat, fără greşeli majore de ţinută, chiar dacă la aterizare a făcut un pas în plus. Ana a fost notată cu 14.466!

Raluca Haidu a deschis evoluţia României în finala pe echipe. Pentru exerciţiul prezentat la paralele, românca a primit 13.700

SUA, care a concurat la paralele, se află pe poziţia secundă, cu 44.065

După prima subdiviziune, Rusia a obţinut un total de 45.776. Rusoaicele au evoluat la sărituri

Gimnastele din Rusia, Italia, SUA şi Marea Britanie au intrat primele în concurs