SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CHINA

Larisa Iordache, vicecampioană mondială la individual compus în China » E prima medalie a României la această probă după o pauză de 7 ani

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 octombrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 10 octombrie 2014 16:19

Larisa Iordache (18 ani) a luat medalia de argint la individual compus la Campionatul Mondial de gimnastică din China. Este prima medalie a României la această probă după 7 ani.

Sportiva noastră a fost depăşită de americanca Simone Biles, iar locul 3 a fost ocupat tot de SUA, prin Kyla Ross.

Steliana Nistor a fost ultima sportivă din România care a adus o medalie la această probă. Se întîmpla la Stuttgart, în 2007. Atunci românca era devansată tot de o americantă, Shawn Johnson.

Gina Gogean, Lavinia Miloşovici şi Simona Amînar au reuşit şi ele să ia medalii la individual compus, de fiecare dată de argint.

sol: 14.733

Larisa Iordache va mai concura şi în finalele de la sol şi bîrnă, programate duminică. La rîndul său, Ştefania Stănilă s-a clasat pe locul 19 în finala de azi, cu 53,533 puncte (14,500 la sărituri, 13,600 la sol, 12,733 la paralele şi 12,700 la bîrnă).