SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATELE MONDIALE

România a fost aproape de podium la Mondialele de la Nanning: paralelele le-au scos pe gimnaste din primele 3

Larisa Iordache este la al doilea Mondial al carierei // Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat joi, 09 octombrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 08 octombrie 2014 22:03

Gimnastele tricolore au fost la 0,499 puncte de medalia de bronz, dar paralelele le-au scos dintre primele trei formaţii din lume.

Evoluţia româncelor în concursul pe echipe s-a încheiat ieri la Campionatele Mondiale de la Nanning cu lacrimile Ştefaniei Stănilă. Ea a ratat la bîrnă şi a scos definitiv România de pe podium, asta după ce punctajul de la paralele trăsese în jos România.

Astfel că echipa feminină a României, care a rămas fără antrenorii Octavian Belu şi Mariana Bitang, s-a clasat a treia oară consecutiv pe poziţia a patra la întrecerea mondială.

Gimnastele române au făcut un concurs mult mai bun ca în calificări, dar nu îndeajuns de bun încît să-şi pună la gît o medalie. Au început la sol, unde au adunat 42,074 puncte, total ce le-a situat pe locul al cincilea. Masa de la sărituri le-a urcat pe românce pe poziţia a treia, iar apoi paralelele le-au trimis pe patru. Au avut cel mai slab punctaj la acest aparat dintre toate cele opt finaliste.

Cu un singur aparat înainte de final, România era în lupta pentru bronz. SUA şi China erau aproape sigure de primele două poziţii. Italia era pe trei, cu 127,632, România pe patru, cu 127,063, iar Rusia pe cinci, cu 126,763. Paralelele, bîrna şi săriturile au pecetluit lupta pentru locul al treilea. Învingătoare a ieşit echipa Rusiei, care a depăşit România cu 0,499 puncte.

Nabieva a luat 14,933, Mustafina 15,133, iar Sosniţkaia 14,633, în timp ce Stănilă a fost notată cu 13,200, Munteanu cu 15,200, iar Iordache cu 15,500. De altfel, Larisa a obţinut cele mai mari note ale echipei tricolore la toate cele patru aparate. Rezultate încurajatoare, care o fac pe gimnasta în vîrstă de 18 ani să spere la medalii în finalele de la individual compus, bîrnă şi sol.

9 octombrie: individual compus (m) ora 14:00 (în direct TVR1) Cristian Băţagă
10 octombrie: individual compus (f) ora 14:00 (în direct TVR1) Larisa Iordache, Ştefania Stănilă
11 octombrie: finale pe aparate (m-f) ora 08:00 (în direct TVR1)
12 octombrie: finale pe aparate (m-f) ora 08:00 (în direct TVR1) Larisa Iordache