SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR / OLTCHIM-LARVIK 33-29

A lovit-o tancul!

Articol de - Publicat marti, 04 noiembrie 2008 00:00

Portarul danez Lene Rantala a fost făcută KO în minutul 55 de aruncarea Valentinei Elisei

Daneza Lene Rantala, care apără, la 40 de ani, poarta Larvikului, a fost de departe ghinionista partidei de duminică seară, de la Rm. Vîlcea. A fost de două ori lovită cu mingea direct în faţă, a doua oară fiind făcută knock-out! :S Lecuşanu a trimis de la 9 metri prima minge, fără ca Rantala să poată să se ferească. Campioana olimpică, europeană şi mondială cu "naţionala" Danemarcei şi-a revenit însă repede şi şi-a reluat locul între buturi.

În minutul 55 însă, a văzut stele verzi. :O Valentina Elisei a trimis mingea de la trei metri direct în faţa goalkeeperului advers. Rantala a căzut imediat la podea, plîngînd de durere, Alice s-a dus imediat să-şi ceară scuze. După mai mult de un minut de îngrijiri medicale, Lene şi-a reluat locul în poartă. A fost însă clar că lovitura a afectat-o, pînă la final nemaiavînd nici o intervenţie salutară.

Luminiţa Huţupan Dinu, portarul Oltchimului, a povestit ce înseamnă să iei o minge în faţă de la Elisei. "Alice trimite mingea cu cea mai mare forţă din echipa Oltchimului. M-a durut pe mine cînd am văzut cum a căzut daneza. Am luat şi eu multe mingi în faţă, dar asta e, am ales să fim portari!", a declarat Luminiţa.

120 de kilometri pe oră are mingea trimisă de Valentina Elisei cu braţul drept, lovitura încasată de Rantala putînd fi comparată cu pumnul unui boxer de categorie medie

Ploieşti, Togliatti, Vîlcea
Campioana României nu are nici un moment de pauză. Ieri, jucătoarele Oltchimului au plecat spre Ploieşti, acolo unde azi, de la ora 16:00, vor întîlni nou-promovata CSM Ploieşti, formaţia pregătită de fostul tehnician al Vîlcei, Gheorghe Ionescu. Miercuri după-amiază, campioana României va pleca în Rusia, acolo unde vineri, de la ora 17:30, va susţine al doilea meci din grupele Ligii Campionilor, cu Lada Togliatti. Vîlcencele vor reveni acasă abia duminică. :S

Strip-tease Rimanici
Croatul Ivica Rimanici a avut parte de o surpriză la banchetul de după meci. La ora 12 noaptea, cînd tehnicianul îşi aniversa ziua de naştere, handbalistele s-au dus la masa sa, i-au făcut cadou un tort şi au început să-i cînte "La Mulţi Ani!". Croatul nu a rămas dator, şi-a invitat jucătoarele la dans şi a început să facă strip-tease. :D În aplauzele generale, Rimanici s-a oprit după ce şi-a dat jos cureaua de la pantaloni.

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”