SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAŢIONALĂ / CORONA BRAŞOV-HCM BAIA MARE 29-27

Braşovul bate Baia Mare şi trece pe primul loc!

Articol de - Publicat joi, 14 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat joi, 14 noiembrie 2013 21:43

Corona Braşov a învins cu 29-27 pe HCM Baia Mare într-o restanţă din etapa a 8-a a Ligii Naţionale.

Cu succese pe linie, în campionat, cu multă încredere în forţele proprii după victoriile din Liga Campionilor, maramureşencele au început mai bine disputa de sub Tîmpa. Geiger, Szucs, Buceschi au bombardat-o în poartă pe Denisa Dedu. Totul a durat însă pînă la jumătatea reprizei cînd Aurelia Brădeanu, căpitanul "naţionalei" României a marcat de trei ori consecutiv şi de la 7-8, Braşovul a trecut la conucere, 10-8. Diferenţa de două goluri s-a păstrat pînă la pauză, 16-14, în ciuda evoluţiei excelente a portarului Paula Ungureanu.

După pauză, Baia Mare a întors echilibrul şi în minutul 41 tabela era din nou surîzătoare maramureşencelor: 20-19. A fost însă doar ceva de moment, pentru că Oana Cîrstea, Cristina Zamfir şi Aurelia Brădeanu, au dus Braşovul în paşi grăbiţi spre victorie. La final a fost 29-27, victorie care trimite Braşovul pe primul loc în clasament, la egalitate cu adversara de joi seara. Baia Mare suferă prima înfrîngere şi nu merge cu un moral bun pentru partida de sîmbătă, de la Gyor, cu campioana Europei, ultima în grupa A a Ligii Campionilor.

Corona Braşov 29
Brădeanu 9, Chiper 5, Zamfir 4, Cîrstea 3, Hotea 2, Apetrei 2, Ţăcălie 2, Manda 1, Pricopi 1. Antrenor: George Burcea
HCM Baia Mare 27
Geiger 7, Buceschi 7, Pîrvuţ 3, Rudics 3, Marin 3, Diniş 2, Nechita 1, Szucs 1. Antrenor: Costică Buceschi