SPORTURI  »  HANDBAL  »  EURO

Calificare la Euro » România a învins cu 34-24 Lituania și a obținut matematic calificarea la turneul final din decembrie

FOTO Marius Ionescu
Gabriela Perianu a jucat azi mai mult de o repriză și a marcat de 3 ori din 5 situații avute FOTO Marius Ionescu

Articol de - Publicat miercuri, 01 iunie 2016 21:20

Cu gândul, mai degrabă, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, naționala feminină a României trebuie să joace și ultimele două jocuri din preliminariile Europeanului din decembrie, din Suedia.

Azi, Elisei, Ungureanu, Brădeanu și celelalte jucătoare "tricolore" au avut parte de un meci de antrenament la Kaunas, contra Lituaniei.
Fără Cristina Neagu și Oana Manea, lăsate la București, România a pus capăt meciului din primele minute.

Apărarea exactă și paradele Paulei Ungureanu au dus la contraatacurile nenumărate ale româncelor. Tabela arăta 10-2 în minutul 12! Florina Chintoan a fost imposibil de ținut pe semicerc, pivotul clujean fiind desemnată jucătoarea meciului.

Chiar dacă antrenorii Tomas Ryde și Costică Buceschi au schimbat echipa, evoluția nu s-a schimbat. Lituaniencele nu au fost în stare să marcheze nici în dublă superioritate. La cabine, România a intrat cu 9 goluri avantaj: 20-11.

Experimente și improvizații

În partea a doua tehnicienii României au încercat tot felul de scheme și de formule de echipă. Au jucat cu Szucs, pivot, au trimis-o pe Cartaș în centrul apărării și au încercat să se apere avansat. Diferența de pe tabelă s-a păstrat, dar jocul nu a mai fost la fel de exact ca în prima parte. România a câștigat până la urmă clar cu 34-24, victorie care o califică matematic și la Euro 2016.

Sâmbătă, "tricolorele" vor juca la Piatra Neamț, ultimul meci cu Belarus. Va fi o partidă de vacanță, în care majoritatea titularelor nu se vor mai găsi pe teren, tehnicienii dorind să vadă la lucru și hanbdalistele mai tinere. După vacanța de aproape o lună, fetele se vor reuni și vor relua pregătirile pentru Rio. Tot azi, în grupa României, Belarus-Norvegia 22-32.

CLASAMENT GRUPA 1
1. Norvegia 5 4 0 1 142-109 8
2. România 5 4 0 1 130-114 8
3. Belarus 5 2 0 3 136-148 4
4. Lituania 5 0 0 5 121-159 0
* primele două clasate se califică la Euro

9 eliminări de 2 minute a suferit în meciul de la Kaunas România. Gazdele nu au avut nici una!