SPORTURI  »  HANDBAL  »  CALIFICĂRI CM U21

Căzuți din minutul 40 » România U21 a pierdut primul meci din calificări, 15-26 cu Danemarca

Articol de - Publicat sambata, 07 ianuarie 2017 00:00

În primul meci din grupa de calificare pentru Mondialul de tineret sub 21 de ani, ieri, la Pitești, naționala României a cedat clar în fața Danemarcei, principala favorită, scor 15-26.

Echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă și Daniel Apostu a jucat excelent în prima repriză, a intrat la cabine în avantaj, 11-10, dar în partea a doua a căzut inexplicabil.

În ultimele 13 minute "tricolorii" nu au mai reușit să marcheze nici un gol, și de la trei goluri pentru nordici s-a ajuns la diferența de 11 de la final!

Portarul Dan Vasile a fost eroul echipei noastre în prima repriză, dar în partea a doua nu a mai putut să oprească atacurile daneze.

Azi, România va juca împotriva Suediei, de la ora 16:00 (direct TVR1), dar șansele la primul loc sunt infime. Suedia a trecut ieri de Bulgaria cu 44-14!